Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
2012-06-18 11:15
Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej © FikMik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozwiązanie spółki jawnej: za zaległości w VAT odpowiadają wspólnicy
Ogólna zasada dotycząca odpowiedzialności w spółce osobowej.Z treści artykułu 22 § 2 kodeksu spółek handlowych (dalej: „ksh”) wynika, że wspólnik spółki osobowej (spółka jawna jest jednym z rodzajów spółek osobowych) odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia, całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
Czy wspólnik wstępujący do spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki?
Za zobowiązania spółki odpowiada również wspólnik, który przystąpił do już istniejącej spółki i bez znaczenia pozostaje w tym momencie fakt, że powstały one przed jego przystąpieniem.
Na czym polega subsydiarna odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej?
Zgodnie z dyspozycją artykułu 31 ust. 1 ksh subsydiarna odpowiedzialność wspólników polega na tym, że: wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
fot. FikMik - Fotolia.com
Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej
Tak, możliwe jest wniesienie powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (czyli używając kolokwializmu "na zapas").
Tytuł wykonawczy wydany przeciwko spółce jawnej, a subsydiarna odpowiedzialność wspólników?
Kwestia subsydiarnej odpowiedzialności wspólników jest badana przez Sąd na etapie nadawania wyrokowi tzw. klauzuli wykonalności. Sąd wydając wyrok (w tym przypadku tytuł egzekucyjny) przeciwko spółce, klauzulę wykonalności nadaje również przeciwko wspólnikowi, którego dotyczy subsydiarna odpowiedzialność.
Jakich sytuacji subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy?
Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy tych zobowiązań spółki jawnej, które powstały przed wpisem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. powstałych w okresie między zawarciem umowy spółki, a jej zarejestrowaniem. Zgodnie z dyspozycją art. 251 § 1 ksh osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania. Dobrym przykładem obrazującym powyższe zagadnienie jest następujący stan faktyczny: przed wpisaniem spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (a po zawarciu umowy spółki) wspólnicy zawierają np. umowę najmu, następnie zaprzestają płacenia opłat z tytułu zawartej umowy najmu. W konsekwencji czego powinni być przygotowani na to, że wierzyciel (w tym przypadku Wynajmujący) spółki będzie mógł skierować egzekucję wprost do majątków osobistych tych wspólników celem zaspokojenia swoich roszczeń.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)