Udział spadkowy także dla rodzeństwa przyrodniego
2012-06-11 13:37
Udział spadkowy dla rodzeństwa przyrodniego © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria
Uchwała SN została podjęta w wyniku następującego pytania prawnego zadanego przez Sąd Okręgowy: „Czy w warunkach art. 932 § 4 k.c. udział spadkowy zmarłego rodzica spadkodawcy przypada także temu przyrodniemu rodzeństwu spadkodawcy, które nie jest biologicznym dzieckiem zmarłego rodzica spadkodawcy, czy też nie?”.W przedmiotowej sprawie, sąd pierwszej instancji ustalił krąg spadkobierców ustawowych, włączając również zstępnych przyrodniego brata spadkodawcy. Jednakże zagadnienie dziedziczenia ustawowego przez rodzeństwo przyrodnie wzbudziło wątpliwości sądu drugiej instancji. Wątpliwości te związane były z nowelizacją przepisów art. 932 – 934 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16 poz. 93 ze zm., dalej „k.c.”), wprowadzoną ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2009 r., Nr 79, poz. 662, dalej „nowelizacja”). Nowelizacja wprowadziła zmianę porządku dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 932 § 4 i 5 k.c. obowiązującym po nowelizacji, rodzeństwo spadkodawcy zostaje powołane do spadku dopiero wtedy, kiedy przynajmniej jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku.
W razie zaś śmierci któregokolwiek z rodzeństwa przed otwarciem spadku udział, który zgodnie z przepisami by mu przysługiwał, przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom).
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Udział spadkowy dla rodzeństwa przyrodniego
Rozstrzygając powyżej wskazane wątpliwości, SN w uchwale opowiedział się za zasadą równego traktowania rodzeństwa, bez względu na to czy jest to rodzeństwo rodzone czy też przyrodnie. Sąd Najwyższy słusznie podkreślił, że nowelizacja nie zacieśniła kręgu uprawnionych do dziedziczenia, wręcz przeciwnie poszerzyła go, włączając do kręgu uprawnionych także pasierbów.
Podsumowując, podjęcie przez SN uchwały z pewnością przyczyni się do ujednolicenia interpretacji art. 932 § 4 k.c. Pomimo, iż orzecznictwo SN nie jest w Polsce źródłem prawa, to jednak sądy stosując przepisy prawne bardzo często sięgają do tego orzecznictwa i prezentowanego w nim stanowiska SN. W związku z tym można spodziewać się, że sądy rozstrzygające sprawy spadkowe na podstawie art. 932 § 4 k.c., będą traktowały na równi rodzeństwo rodzone z rodzeństwem przyrodnim.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)