Zastaw rejestrowy na prawie ochronnym na znak towarowy
2012-06-14 08:10
Znak towarowy © Logostylish - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rejestracja znaków towarowych przez MŚP z dofinansowaniem UE
Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe, z wyjątkiem rzeczy i praw wymienionych w Ustawie. W szczególności zastaw rejestrowy może zostać ustanowiony na prawach na dobrach niematerialnych, w tym na prawie ochronnym na znak towarowy.Prawo ochronne na znak towarowy
Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Może nim być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne, które jest prawem wyłącznym, terytorialnym i czasowym. Oznacza to, że uprawniony ze znaku towarowego ma prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Polski przez okres dziesięciu lat z możliwością przedłużania na kolejne okresy dziesięcioletnie.
Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu, z czego wynika że może być także przedmiotem zastawu – należy dodać, że często bardzo atrakcyjnym przedmiotem zastawu. Wiele znaków towarowych ma ogromną wartość, a nierzadko są najcenniejszym aktywem przedsiębiorstwa. Przy tym znaki towarowe praktycznie mogą być chronione wiecznie, pod warunkiem uiszczania opłaty za kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony, co odróżnia je na przykład od patentów na wynalazki, których ochrona wygasa po dwudziestu latach i nie może zostać przedłużona. Czas trwania danego prawa ma natomiast duże znaczenie przy zabezpieczaniu wierzytelności o wieloletnim terminie spłaty, na przykład kredytów.
Ustanowienie zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy
Do ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy zastawniczej między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Umowa zastawnicza powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Ustanowienie zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy jest skuteczne z chwilą wpisu do rejestru zastawów i podlega także ujawnieniu w rejestrze znaków towarowych. Przed dokonaną w 2009 roku nowelizacją duże wątpliwości interpretacyjne budziła kwestia znaczenia wpisu zastawu do rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy, w tym do rejestru znaków towarowych. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że wpis zastawu rejestrowego do rejestru znaków towarowych pełni jedynie funkcję informacyjną, natomiast sam zastaw jest skuteczny z chwilą wpisu do rejestru zastawów, a nie do rejestru znaków towarowych.
fot. Logostylish - Fotolia.com
Znak towarowy
Podsumowanie:
Prawo ochronne na znak towarowy często przedstawia znaczną wartość rynkową, a w ślad za tym może być cennym przedmiotem zastawu rejestrowego. Wierzyciel natomiast ma możliwość zaspokojenia się z przedmiotu zastawu także przy wykorzystaniu innych sposobów niż prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne. Umowa zastawnicza, może bowiem przewidywać inne sposoby zaspokojenia zastawnika z przedmiotu zastawu, takie jak przejęcie przez zastawnika na własność przedmiotu zastawu rejestrowego czy sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego, który przeprowadzi notariusz lub komornik.
Ryzyko związane z ustanowieniem zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy sprowadza się natomiast do niebezpieczeństwa unieważnienia lub wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)