eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZastaw rejestrowy na prawie ochronnym na znak towarowy

Zastaw rejestrowy na prawie ochronnym na znak towarowy

2012-06-14 08:10

Zastaw rejestrowy na prawie ochronnym na znak towarowy

Znak towarowy © Logostylish - Fotolia.com

Zastaw rejestrowy uregulowany jest w ustawie z dnia 6 grudnia 1996 roku o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (dalej jako "Ustawa"). W Ustawie uregulowano ustanawianie, przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego, przedmiot zastawu, prawa i obowiązki zastawcy i zastawnika, zbieg zastawu rejestrowego z innym ograniczonym prawem rzeczowym, zaspakajanie zastawnika oraz prowadzenie rejestru zastawów. Natomiast w sprawach nieuregulowanych w Ustawie do zastawu rejestrowego stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

Przeczytaj także: Rejestracja znaków towarowych przez MŚP z dofinansowaniem UE

Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe, z wyjątkiem rzeczy i praw wymienionych w Ustawie. W szczególności zastaw rejestrowy może zostać ustanowiony na prawach na dobrach niematerialnych, w tym na prawie ochronnym na znak towarowy.

Prawo ochronne na znak towarowy

Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Może nim być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne, które jest prawem wyłącznym, terytorialnym i czasowym. Oznacza to, że uprawniony ze znaku towarowego ma prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Polski przez okres dziesięciu lat z możliwością przedłużania na kolejne okresy dziesięcioletnie.

Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu, z czego wynika że może być także przedmiotem zastawu – należy dodać, że często bardzo atrakcyjnym przedmiotem zastawu. Wiele znaków towarowych ma ogromną wartość, a nierzadko są najcenniejszym aktywem przedsiębiorstwa. Przy tym znaki towarowe praktycznie mogą być chronione wiecznie, pod warunkiem uiszczania opłaty za kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony, co odróżnia je na przykład od patentów na wynalazki, których ochrona wygasa po dwudziestu latach i nie może zostać przedłużona. Czas trwania danego prawa ma natomiast duże znaczenie przy zabezpieczaniu wierzytelności o wieloletnim terminie spłaty, na przykład kredytów.

Ustanowienie zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy

Do ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy zastawniczej między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Umowa zastawnicza powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Ustanowienie zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy jest skuteczne z chwilą wpisu do rejestru zastawów i podlega także ujawnieniu w rejestrze znaków towarowych. Przed dokonaną w 2009 roku nowelizacją duże wątpliwości interpretacyjne budziła kwestia znaczenia wpisu zastawu do rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy, w tym do rejestru znaków towarowych. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że wpis zastawu rejestrowego do rejestru znaków towarowych pełni jedynie funkcję informacyjną, natomiast sam zastaw jest skuteczny z chwilą wpisu do rejestru zastawów, a nie do rejestru znaków towarowych.

fot. Logostylish - Fotolia.com

Znak towarowy

Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa

Oba rejestry - rejestr zastawów i rejestr znaków towarowych prowadzony przez Urząd Patentowy - są jawne. Obowiązują też domniemania, że wpisy w tych rejestrach są prawdziwe i że każdemu znana jest ich treść. Aby zapewnić zgodność danych zawartych w rejestrze zastawów i w rejestrze znaków towarowych, do Ustawy został dodany przepis nakazujący sądowi rejestrowemu niezwłoczne przesłanie do Urzędu Patentowego odpisu postanowienia o wpisie zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy lub na innym prawie własności przemysłowej wraz z nadanym numerem pozycji rejestru zastawów, w celu ujawnienia tego zastawu w rejestrze znaków towarowych. Gdyby zdarzyło się, że zastaw rejestrowy na prawie ochronnym na znak towarowy nie został ujawniony w rejestrze znaków towarowych, ustanowienie zastawu będzie jednak skuteczne, jeżeli nastąpił wpis do rejestru zastawów. Wpis zastawu do rejestru zastawów jest także skuteczny wobec osób trzecich, które nie mogą zasłaniać się nieznajomością wpisów w tym rejestrze nawet wówczas, gdy zastaw nie został ujawniony w rejestrze prowadzonym przez Urząd Patentowy.

Podsumowanie:
Prawo ochronne na znak towarowy często przedstawia znaczną wartość rynkową, a w ślad za tym może być cennym przedmiotem zastawu rejestrowego. Wierzyciel natomiast ma możliwość zaspokojenia się z przedmiotu zastawu także przy wykorzystaniu innych sposobów niż prowadzone przez komornika postępowanie egzekucyjne. Umowa zastawnicza, może bowiem przewidywać inne sposoby zaspokojenia zastawnika z przedmiotu zastawu, takie jak przejęcie przez zastawnika na własność przedmiotu zastawu rejestrowego czy sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego, który przeprowadzi notariusz lub komornik.

Ryzyko związane z ustanowieniem zastawu rejestrowego na prawie ochronnym na znak towarowy sprowadza się natomiast do niebezpieczeństwa unieważnienia lub wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: