Brak ewidencji czasu pracy a nadgodziny
2012-05-22 11:22
Nadgodziny © Digitalpress - Fotolia.com
Przeczytaj także: Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca
Wyrok SN z2 czerwca 2010 r., II PK 369/09Stan faktyczny: Krzysztof D., zatrudniony w spółce U., średnio pracował po 10-11 godzin dziennie. Samodzielnie prowadził też ewidencję swojego czasu pracy. Co tydzień pracownik sporządzał sprawozdanie i w tzw. "tygodniówce" referował ilość przepracowanych godzin. Na tej podstawie obliczano mu pensję, w tym za nadgodziny.
W 2002 r. Krzysztof D. przekazał część swych zadań innemu pracownikowi i od tego momentu pracodawca nie płacił mu już za nadgodziny. Pracownik uznał jednak, że nadal powinien dostawać dodatek z tytułu nadgodzin i poskarżył się do sądu pracy. Podnosił m.in., że spółka nie prowadziła ewidencji czasu pracy.
Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie uznał racji Krzysztofa D. Zaznaczył, że fakt nieprowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy nie świadczy jeszcze o prawie pracownika do wynagrodzenia nadliczbowego. Ewidencja czasu pracy ma bowiem znaczenie tylko dla ustalenia rzeczywistej wersji czasu pracy pracownika. Jej brak nie oznacza jednak automatycznie, że wynagrodzenie pracownika ustalono nieprawidłowo.
Sąd Najwyższy podkreślił, że zaniechanie ewidencjonowania przez pracodawcę czasu pracy pracownika nie daje jeszcze podstaw do tego, by uznawać za wiarygodną każdą wersję czasu pracy przedstawioną przez pracownika. To zależy bowiem od wyników postępowania dowodowego.
fot. Digitalpress - Fotolia.com
Nadgodziny
- wcale nie przesądza o tym, że wynagrodzenie pracownika ustalone zostało nieprawidłowo,
- nie daje podstaw do tego, by uznawać za wiarygodną każdą wersję czasu pracy przedstawioną przez pracownika.
Zaniechanie przez pracodawcę ewidencjonowania czasu pracy oznacza jedynie (poza odpowiedzialnością za wykroczenie), że - w razie sporu sądowego - pracodawca pozbawia się ważnego, ale nie jedynego dopuszczalnego, dowodu na ustalenie czasu pracy pracownika.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)