Rozliczenie nadgodzin a rozwiązanie umowy o pracę
2012-05-17 09:40
Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy
Dodatek oblicza się jak wynagrodzenie za urlop
W celu ustalania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
W celu obliczenia wskazanego dodatku za jedną godzinę:
- według składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości - należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- według zmiennych składników wynagrodzenia - wynagrodzenie ustalone według zasad określonych w ust. 1 dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.
A zatem przy ustalaniu tej należności dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, wynagrodzenie za jedną godzinę ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Również w przypadku pracownika objętego kilkumiesięcznym okresem rozliczeniowym, z którym w trakcie trwania okresu rozliczeniowego dochodzi do rozwiązania umowy o pracę przez dany miesiąc należy rozumieć ostatni miesiąc tego okresu (w tym przypadku ostatni miesiąc pracy).
Podstawa prawna:
- art. 130, art. 1511, art, 1516 kp,
- § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
1 2
oprac. : Joanna Kaleta / KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)