eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZwolnienie chronionego pracownika na umowie terminowej

Zwolnienie chronionego pracownika na umowie terminowej

2012-04-19 12:50

Gdy pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas określony i zawierającą klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia, naruszając przy tym art. 39 Kodeksu pracy (ochronę przedemerytalną), pracownikowi przysługuje jedynie roszczenie o odszkodowanie.

Przeczytaj także: Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy

Wyrok SN z 9 stycznia 2012 r., II PK 82/11

Stan faktyczny: Stefania C. była zatrudniona na umowę o pracę na czas określony z klauzulą dopuszczającą jej wypowiedzenia. Pracodawca wypowiedział umowę, gdy pracownica była w "wieku przedemerytalnym" czyli brakowało jej nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania prawa do emerytury. Tym samym pracodawca naruszył art. 39 Kodeksu pracy. Pracownica zażądała przed sądem przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Pracodawca argumentował zaś, że pracownica może dochodzić jedynie odszkodowania.

Uzasadnienie SN: Zgodnie z art. 33 Kodeksu pracy, jeśli umowa o pracę na czas określony została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą zamieścić w jej treści klauzulę o dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Sąd Najwyższy uznał, że wypowiedzenie pracownikowi w wieku przedemerytalnym umowy o pracę na czas określony, w której była klauzula o dopuszczalności wypowiedzenia, narusza przepisy o wypowiadaniu umów w rozumieniu art. 50 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi przysługuje wówczas tylko odszkodowanie.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby w umowie terminowej strony nie zastrzegły możliwości jej wcześniejszego rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca dokonałby takiego wypowiedzenia. Pracownikowi przysługiwałoby wówczas roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie (według wyboru pracownika) - wynika to z uchwały Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., sygn. III PZP 6/11.

Ważne!
O tym, jakie roszczenia przysługują pracownikowi w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę na czas określony, decyduje również to, z jakiego tytułu pracownik podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem. Zgodnie z art. 50 § 5 kp, zawsze mogą wybierać między roszczeniem o przywrócenie do pracy a odszkodowaniem następujące kategorie pracowników:
  • pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
  • pracownik - ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,
  • działacz związkowy korzystający z ochrony na podstawie art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Katalog ten ma charakter wyczerpujący!


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: