Przywrócenie do pracy na mocy wyroku
2012-04-18 11:16
Przeczytaj także: Kiedy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niemożliwe?
Pensja i świadectwo od daty powrotu
Pracodawcy, którzy po przegranej sprawie sądowej ponownie przyjmują pracownika do pracy, mogą mieć wątpliwości co do tego, od kiedy należy naliczać wynagrodzenie za pracę, tj. czy od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu czy też od dnia faktycznego stawienia się pracownika do pracy. Mając na uwadze, że co do zasady wynagrodzenie za pracę przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 K.p.), wynagrodzenie należy się od momentu rzeczywistego stawienia się na stanowisku pracy, a nie od dnia uprawomocnienia się wyroku. Osobną od tego kwestią jest obowiązek wypłaty przywróconemu pracownikowi wynagrodzenia zasądzonego przez sąd za czas pozostawania bez pracy.
Co do świadectwa pracy wydawanego po rozwiązaniu stosunku pracy reaktywowanego na mocy wyroku, to powinno ono obejmować okres od podjęcia pracy po wyroku do zakończenia zatrudnienia. Wyrok sądu przywracający pracownika do pracy nie anuluje bowiem wcześniej wydanego świadectwa pracy ani wadliwych czynności pracodawcy powodujących rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego nie ma podstaw do poprawiania bądź zastępowania starego świadectwa pracy nowym świadectwem, które obejmowałoby okres od nawiązania pierwszego (zakończonego wadliwym zwolnieniem) zatrudnienia, aż do ustania stosunku pracy ponownie podjętego po wydaniu wyroku. W sytuacji przywrócenia do pracy powinny więc występować dwa świadectwa: pierwsze, wydane w konsekwencji bezprawnego zwolnienia pracownika i drugie, obejmujące okres od podjęcia pracy po przywróceniu do niej przez sąd.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)