Bezpieczne transakcje gospodarcze
2012-04-06 13:39
Przeczytaj także: Zabezpieczenie wierzytelności - gwarancja bankowa
Do drugiej grupy instytucji prawnych, które służą zabezpieczeniu wykonania zobowiązań, których ustanowienie wymaga jednak poniesienia czasami znacznych kosztów należy zaliczyć między innymi:
- dobrowolne poddanie się przez kontrahenta egzekucji (zapłaty określonej kwoty lub wydania określonej rzeczy) na podstawie aktu notarialnego sporządzonego na podstawie art. 777 ust. 1 kodeksu postępowania cywilnego;
- ustanowienie przez kontrahenta lub osobę trzecią, tytułem zabezpieczenia zobowiązań kontrahenta, hipoteki na nieruchomości lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu;
- uzyskanie od kontrahenta gwarancji bankowej dotyczącej zapłaty określonej kwoty;
- wystawienie przez bank lub inną instytucję finansową gwarancji dobrego wykonania kontraktu przez kontrahenta;
- zabezpieczenie zapłaty ceny za eksportowany towar w formie akredytywy;
- ubezpieczenie kontraktu w instytucji ubezpieczeniowej oferującej usługi w zakresie ubezpieczenia transakcji handlowych.
Co innego jeśli zabezpieczaniem zapłaty ceny za dostarczone towary lub świadczone usługi będzie gwarancja bankowa. Koszt jej ustanowienia będzie rzecz jasna niewspółmierny z kosztami ponoszonymi przez kontrahenta w przypadku udzielania zabezpieczenia wekslowego. Z drugiej jednak strony wartość takiego zabezpieczania też jest większa. W przypadku bowiem gwarancji bankowej, a gwarancji bankowej bezwarunkowej i płatnej na pierwsze pisemne żądanie w szczególności, ryzyko ewentualnego niewykonania zobowiązania przez kontrahenta przejmuje w całości bank wystawiający gwarancję. Jest rzeczą oczywistą, że tego typu zabezpieczenie ze względu na wysokie koszty związane z jego ustanowieniem nie jest częstym zjawiskiem w bieżącej działalności gospodarczej małych czy średnich firm. Wyjątkiem mogą tu być jedynie gwarancje bankowe wystawiane na zlecenie przedsiębiorców w związku z zabezpieczeniem należności celno-podatkowych. Dlatego też zabezpieczenia transakcji w postaci gwarancji bankowych, gwarancji dobrego wykonania kontraktu, akredytyw, czy ubezpieczeń kontraktów wykorzystywane są z reguły przy dużych transakcjach.
Reasumując należy podkreślić, iż działania przedsiębiorców zmierzających do zmniejszenia ryzyka finansowego związanego z transakcją powinni być ukierunkowane na odpowiednią dywersyfikacje poszczególnych zabezpieczeń. Istotne jest bowiem, aby podejmować działania adekwatne do skali potencjalnego ryzyka. Inne bowiem środki powinny być podjęte w stosunku do kontrahenta, z którym utrzymywane są stałe relacje gospodarcze, a inne w odniesieniu do podmiotu, który nie jest znany lub z którym transakcje mają charakter incydentalny. Niezależnie jednak od rodzaju transakcji ważne jest to aby działania zmierzające do minimalizacji ryzyka finansowego podejmowany były jeszcze przed zawarciem transakcji (na etapie ofertowym lub w trakcie negocjacji), a nie dopiero po zawarciu umowy. Niebagatelne znaczenie ma również monitorowanie kontrahenta pod kątem jego sytuacji finansowej w trakcie obowiązywania umowy zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z umowami długoterminowymi.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)