eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPrzy umowie terminowej należy się odprawa

Przy umowie terminowej należy się odprawa

2012-03-26 11:50

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych mają zastosowanie także do pracowników zatrudnionych na czas określony. Nie zmienia tego fakt, że przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas określony pracodawca nie ma obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia (wskazania na piśmie jego przyczyny).

Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

Z wyroku SN z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08

Stan faktyczny: Jakub W. pracował w spółce R. (zatrudniającej ponad 200 osób) na umowę o pracę na czas określony (5 lat) z klauzulą dopuszczającą jej wcześniejsze rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy, w tym samym dniu podobne wypowiedzenia otrzymało też ponad 10% załogi. Wyłącznym powodem wszystkich tych zwolnień była trudna sytuacja spółki R. spowodowana zerwaniem współpracy przez jednego z jej kontrahentów.

Pracodawca nie wskazał Jakubowi W. na piśmie powodów rozwiązania umowy o pracę (nie miał takiego obowiązku przy umowie terminowej) i nie skonsultował tego wypowiedzenia ze związkami zawodowymi.

Pracownik zażądał ok. 3 tys. zł. tytułem odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych oraz 9 tys. odszkodowania za wadliwe rozwiązanie umowy (z pominięciem trybu konsultacyjnego wskazanego w ustawie o zwolnieniach grupowych). Pracodawca odmówił i sprawa trafiła do sądu pracy. Spór dotarł aż do Sądu Najwyższego.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy uznał roszczenia pracownika. Zdaniem sądu pracownik słusznie domagał się odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę, skoro pracodawca nie przeprowadził ze związkami zawodowymi przewidzianej w ustawie o zwolnieniach grupowych konsultacji zamiaru wręczenia wypowiedzenia. Pracownikowi należała się też odprawa. Ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się bowiem do wszystkich pracowników zwalnianych z przyczyn ich niedotyczących - także tych zatrudnionych na czas określony.

Pracodawca nie miał wprawdzie obowiązku wskazywania Jakubowi W. na piśmie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Jednak nie zwalniało go to z obowiązku zastosowania trybu rozwiązania umowy wynikającego z ustawy o zwolnieniach grupowych.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: