Przy umowie terminowej należy się odprawa
2012-03-26 11:50
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?
Z wyroku SN z 4 grudnia 2008 r., II PK 137/08Stan faktyczny: Jakub W. pracował w spółce R. (zatrudniającej ponad 200 osób) na umowę o pracę na czas określony (5 lat) z klauzulą dopuszczającą jej wcześniejsze rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy, w tym samym dniu podobne wypowiedzenia otrzymało też ponad 10% załogi. Wyłącznym powodem wszystkich tych zwolnień była trudna sytuacja spółki R. spowodowana zerwaniem współpracy przez jednego z jej kontrahentów.
Pracodawca nie wskazał Jakubowi W. na piśmie powodów rozwiązania umowy o pracę (nie miał takiego obowiązku przy umowie terminowej) i nie skonsultował tego wypowiedzenia ze związkami zawodowymi.
Pracownik zażądał ok. 3 tys. zł. tytułem odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych oraz 9 tys. odszkodowania za wadliwe rozwiązanie umowy (z pominięciem trybu konsultacyjnego wskazanego w ustawie o zwolnieniach grupowych). Pracodawca odmówił i sprawa trafiła do sądu pracy. Spór dotarł aż do Sądu Najwyższego.
Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy uznał roszczenia pracownika. Zdaniem sądu pracownik słusznie domagał się odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę, skoro pracodawca nie przeprowadził ze związkami zawodowymi przewidzianej w ustawie o zwolnieniach grupowych konsultacji zamiaru wręczenia wypowiedzenia. Pracownikowi należała się też odprawa. Ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się bowiem do wszystkich pracowników zwalnianych z przyczyn ich niedotyczących - także tych zatrudnionych na czas określony.
Pracodawca nie miał wprawdzie obowiązku wskazywania Jakubowi W. na piśmie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Jednak nie zwalniało go to z obowiązku zastosowania trybu rozwiązania umowy wynikającego z ustawy o zwolnieniach grupowych.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)