eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dziedziczenie spadku a długi spadkowe

Dziedziczenie spadku a długi spadkowe

2012-03-30 13:08

Przeczytaj także: Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria


Błąd istotny i dotyczący zarazem treści czynności prawnej ma miejsce wtedy, gdy brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego nie jest wynikiem zaniedbania spadkobiercy, który dochował należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. To czy można mówić o błędzie istotnym i dotyczącym treści czynności prawnej zależy od okoliczności konkretnej sprawy i polega na ustaleniu, jakich aktów staranności można było wymagać od spadkobiercy, oraz jakie ewentualnie zaniechania w aktach staranności można przypisać spadkobiercy. Spadkobierca nie może powoływać się na błąd, jeżeli nie dochował należytej staranności wymaganej w danych okolicznościach, które miałyby na celu ustalenie rzeczywistego stanu spadku.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od jego wykrycia.

Groźba jako podstawa do uchylenia się od skutków oświadczenia lub braku oświadczenia w terminie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Skutki oświadczenia lub braku oświadczenia w terminie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można uchylić poprzez powołanie się na groźbę. Konieczne jest wówczas złożenie przed sądem oświadczenia o uchyleniu się od skutków oświadczenia lub braku oświadczenia w terminie przyjęcia lub nieprzyjęcia albo odrzucenia spadku. Spadkobierca uchylający się od skutków złożonego lub niezłożonego oświadczenia ma obowiązek złożyć jednocześnie oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Nie jest istotne, od kogo groźba pochodzi. Jednak nie każda groźba uzasadnia uchylenie się od skutków oświadczenia lub braku oświadczenia w terminie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Groźba stanowiąca podstawę do uchylenia się od wskazanych powyżej skutków musi mieć charakter poważny (uzasadniający przekonanie, że gdyby nie ta groźba, to spadkobierca złożyłby stosowne oświadczenie). Stworzone niebezpieczeństwo może grozić osobie lub majątkowi. Groźba może być skierowana przeciwko dokonującemu czynności prawnej lub przeciwko innej osobie.

Groźba może mieć również charakter bezprawny. Oceny, czy groźba jest poważna, a więc czy uzasadnia obawy, które powodują złożenie oświadczenia określonej treści, należy dokonywać, stosując kryteria obiektywne. Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem groźby wygasa z upływem roku kiedy ustał stan obawy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kancelaria Prawna Skarbiec Kancelaria Prawna Skarbiec

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: