eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop pracownika niepełnoetatowego i niepełnosprawnego

Urlop pracownika niepełnoetatowego i niepełnosprawnego

2012-03-23 11:54

Wymiar urlopu wypoczynkowego (zarówno wyrażony w dniach, jak i obliczona na jego podstawie pula godzinowa urlopu) zależy od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony (wymiaru etatu). Jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu, jego wymiar urlopu będzie odpowiednio zmniejszony (i tym samym zmniejszona jest pula godzin urlopu).

Przeczytaj także: Urlop pracownika niepełnosprawnego

Urlop pracownika niepełnoetatowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego (zarówno wyrażony w dniach, jak i obliczona na jego podstawie pula godzinowa urlopu) zależy od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony (wymiaru etatu). Jeśli pracownik jest zatrudniony na część etatu, jego wymiar urlopu będzie odpowiednio zmniejszony (i tym samym zmniejszona jest pula godzin urlopu). Natomiast udzielanie urlopu jest zawsze takie same - urlopu udziela się, zdejmując z puli urlopu za dany dzień urlopu tyle godzin, ile pracownik przepracowałby w tym dniu, gdyby wówczas pracował.

Obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na niepełny etat, trzeba pomnożyć wymiar zatrudnienia przez ułamek etatu, a otrzymany wynik zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Przykład:
Pracownik zatrudniony jest na 1/4 etatu. Ma ponad 10-letni staż urlopowy. Jego wymiar urlopu wylicza się następująco:
  • 1/4 x 26 dni = 6,5, w zaokrągleniu 7 dni urlopu,
  • 7 dni urlopu x 8 godzin = 56 godzin urlopu wypoczynkowego.
Urlop pracownika niepełnosprawnego

Zasadą jest, że przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Jednak w przypadku pracowników o obniżonej normie dobowej przy udzielaniu im urlopu należy pomnożyć liczbę dni urlopu przez ich obniżoną normę czasu pracy. Może to dotyczyć m.in. pracowników niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Będzie tak, gdy lekarz medycyny pracy (lub w razie jego braku np. lekarz leczący pracownika) stwierdzi w zaświadczeniu lekarskim konieczność stosowania obniżonej normy czasu pracy, która wynosi 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo (przed 2012 r. obniżone normy dotyczyły wszystkich niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym, obecnie - w przypadku braku wspomnianego zaświadczenia lekarskiego - pracownicy ci zachowują "zwykłe" normy: 8 i 40 godzin).

A zatem gdy mamy do czynienia z normą czasu pracy obniżoną na podstawie zaświadczenia lekarskiego do 7 i 35 godzin, przy udzielaniu urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu 1 dzień urlopu będzie odpowiadał 7 godzinom pracy. Dotyczy to oczywiście całego urlopu, a nie tylko dodatkowych 10 dni urlopu pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Przykład:
Tym samym 36 dni urlopu = 252 godziny urlopu (36 dni x 7 godzin = 252 godziny). Tyle wyniesie pula urlopowa pracownika, z której odejmujemy tyle godzin, ile pracownik przepracowałby w dniu wykorzystania urlopu, gdyby wówczas pracował. A zatem jeśli ten pracownik skorzysta z 1 dnia urlopu, trzeba mu z puli urlopowej odjąć 7 godzin. Pracownikowi pozostanie więc do wykorzystania 245 godzin urlopu (252 - 7 = 245 godzin).

Podstawa prawna:
  • art. 154 Kodeksu pracy,
  • art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: