eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeOdpowiedzialność członków zarządu za wypowiedzi publiczne

Odpowiedzialność członków zarządu za wypowiedzi publiczne

2012-03-12 12:38

W dyskusjach na forum publicznym członkowie zarządu spółki nie są wolni od osobistej odpowiedzialności za treść wypowiedzi wygłaszanych w interesie spółki. Nie chroni ich to, że działają w imieniu spółki. Wypowiadając się publicznie, np. na łamach prasy, musisz uważać, żeby nie naruszyć dóbr osobistych innych osób. W polemice nie wolno obrażać przeciwnika.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu

W głośnym sporze o prawidłowość wyboru władz spółki Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) i przejęcie nad nią kontroli sąd okręgowy uchylił postanowienie sądu rejestrowego o wpisaniu do KRS dwóch członków nowego zarządu. Pozostający w sporze z nowym zarządem członkowie starego zarządu PTC, podnoszący, że ciągle są uprawnieni do reprezentacji spółki, opublikowali w gazetach ostrzeżenie, że nowe władze spółki nie są chronione ustawowym domniemaniem prawdziwości wpisu w KRS.

Członkowie nowego zarządu przeszli do kontrataku i opublikowali swoje ogłoszenie kwestionujące legitymację starego zarządu. Użyli w ogłoszeniu sformułowań, że ogłoszenie starych władz było „manipulacją opinii publicznej”, „próbą wywarcia presji na niezawisłe sądy”, oraz że stary zarząd „prowadził kampanię kłamstw i dezinformacji dyktowanej partykularnym interesem”. Co więcej, w ogłoszeniu zasugerowano, że członkowie starych władz są uwikłani w sprawę karną.

Naruszenie dóbr osobistych

Członkowie starego zarządu wystąpili z pozwem o naruszenie ich dobrego imienia. Sąd apelacyjny nakazał nowym władzom publiczne przeprosiny. Sprawa trafiła do SN. Pozwani wskazywali jako linię obrony, że nie mogą oni odpowiadać w tym procesie, gdyż publikując sporne ogłoszenie działali nie jako osoby fizyczne, ale jako organy spółki. Sąd Najwyższy nie zgodził się z tym i utrzymał wyrok.

Ważne!
Według przepisów kc ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, o ile jest ono bezprawne, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonania naruszenia można żądać, żeby osoba naruszająca dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, w szczególności - złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Można też żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Podstawa prawna:
  • art. 24 Kodeksu cywilnego,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2011 r., sygn. akt I CSK 34/11.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: