Brak pisemnej umowy o pracę
2012-03-08 13:10
Przeczytaj także: Świadectwo pracy a umowa bezterminowa
3. Pracodawca jak najszybciej powinien potwierdzić na piśmie wszystkie umowy o pracę
Mając na uwadze wcześniejsze zaniedbania pracodawcy w zakresie nawiązywania stosunku pracy, obecnie pracodawca powinien potwierdzić na piśmie fakt zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony wszystkim pracownikom pozostającym bez umowy (wskazując strony umowy, rodzaj umowy i jej warunki) - niedopełnienie tego obowiązku stanowi bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.
Informacja o warunkach zatrudnienia jest odrębnym od umowy dokumentem i powinna zostać sporządzona i przekazana pracownikom w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie (tj. od 1 stycznia 2004 r.) znowelizowanych przepisów kodeksu pracy wprowadzających obowiązek informowania pracowników w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę o:
- obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę,
- urlopie wypoczynkowym oraz
- długości okresu wypowiedzenia umowy,
- porze nocnej,
- miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz
- przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Podstawa prawna:
- art. 29 § 2 i § 3, art. 281 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 13 ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 213, poz. 2081).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)