Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika
2012-03-01 13:17
Przeczytaj także: Potrącenia i odliczenia z wynagrodzenia pracownika
Pytanie: Pracownik otrzymuje ryczałty miesięczne, które są pomniejszane za każdą nieobecność w pracy. W listopadzie pracownik był na urlopie wypoczynkowym, ale nie dokonano w tym terminie potrąceń ze składników wynagradzania, do których (zgodnie z regulaminem wynagradzania) nie nabył prawa. W jaki sposób prawidłowo dokonać rozliczenia? Czy potrzebna jest w tym przypadku zgoda pracownika na dokonanie potrącenia w następnym miesiącu?Odpowiedź: W takiej sytuacji pracodawca powinien uzyskać zgodę na potrącenie.
Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 87 § 7 kp z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Dotyczy to jednak pracowników np. otrzymujących wynagrodzenie "z góry", którzy później nie zjawiają się w pracy, albo którzy po wypłacie wynagrodzenia dostarczają zwolnienie lekarskie, które nie zostało wcześniej rozliczone. W takich sytuacjach pracodawca może bez zgody pracownika odliczyć z wynagrodzenia kwotę za czas niewykonywania pracy.
Kiedy pracodawca może dokonać potrącenia bez zgody pracownika?
Pracodawca nie może bez zgody pracownika potrącić nadpłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w kolejnych miesiącach. Sytuacje, w których pracodawca ma prawo dokonać takiego potrącenia bez zgody pracownika, zostały wprost wskazane w art. 87 § 1 kp. Należą do nich potrącenia tylko następujących należności:
- sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kp.
Jeśli dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca omyłkowo wypłaca pracownikowi zawyżone wynagrodzenie, a pracownik nie wyraża dobrowolnie zgody na zwrot nadpłaconej kwoty, pracodawcy pozostaje jedynie wystąpienie na drogę sądową z roszczeniem o jej zwrot na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. Pracodawca w takim przypadku ma prawo domagać się zwrotu nadpłaconej kwoty od pracownika, wykazując, że pracownik otrzymał świadczenie o wiele wyższe niż należne, i w związku z tym powinien liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu (znak pisma: GPP-110-4560-43/09/PE/RP).
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sabina Dąbrowa-Lis / Płace w firmie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)