Krajowa podróż służbowa
2012-03-02 13:05
Przeczytaj także: Stała delegacja - bez prawa do diet
Wysokość ryczałtu
Zwrot kosztów ponoszonych przez pracownika w związku z używaniem prywatnego samochodu do celów służbowych odbywa się w formie ryczałtu. Stawka za 1 kilometr przebiegu, czyli tzw. kilometrówka, jest taka sama jak w przypadku używania prywatnego samochodu na potrzeby podróży służbowej i wynosi:
- 0,5214 zł dla samochodu o pojemności silnika do 900 cm3,
- 0,8358 zł dla samochodu o pojemności silnika powyżej 900 cm3.
Sposób naliczania ryczałtu
Ryczałt oblicza się, mnożąc stawką za 1 km przez liczbę przebytych kilometrów. Obliczenie ryczałtu następuje po złożeniu przez pracownika oświadczenia o ilości przebytych kilometrów.
Tak obliczony ryczałt pomniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy dzień roboczy, w którym pracownik był nieobecny w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin itp., a także za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował samochodem do celów służbowych.
Oświadczenie
Po zakończeniu miesiąca pracownik musi przedłożyć pracodawcy oświadczenie o używaniu samochodu do celów służbowych. Powinno ono zawierać informację o pojemności silnika samochodu, marce, numerze rejestracyjnym, a także o liczbie dni nieobecności pracownika oraz liczbie dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu do celów służbowych.
Opodatkowany
Ryczałt samochodowy wypłacany za jazdy lokalne jest opodatkowany! Oznacza to, że kwotę ryczałtu wypłacaną pracownikowi należy pomniejszyć o podatek dochodowy. Ryczałt nie stanowi natomiast podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych, ale tylko do wysokości przewidzianej przepisami. W przypadku gdy w twojej firmie ustalono wyższą stawkę za kilometr od tej określonej w przepisach, nadwyżkę należy opodatkować i oskładkować.
Artykuł powstał na podstawie książki „Pracownicy – Praktyczny poradnik dla pracodawcy”, wydanie 3, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., maj 2010.
fot. mat. prasowe
PRACOWNICY to książka dla pracodawców i pracowników działu kadr. Znajdziesz tu kompletne informacje dotyczące zagadnień kadrowych, począwszy od formalności związanych z zatrudnieniem pracownika, poprzez bieżące rozliczanie wszystkich spraw związanych z jego wynagrodzeniem i należnymi mu świadczeniami, aż po kwestie związane z wypowiedzeniem.
oprac. : BL Info Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)