Przedmiot działalności spółki a inwestowanie obcych środków
2012-02-22 10:34
Przeczytaj także: Zawieszenie działalności gospodarczej spółki z o.o.
Wniosek musi być sporządzony w języku polskim, a obcojęzyczne załączniki muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 2 miesięcy. Zezwolenie nie wiąże zbywcy, a jest tylko przesłanką umożliwiającą nabycie. Nabycie nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Zezwolenie jest ważne dwa lata od dnia wydania. Obligacyjna umowa nabycia powinna być sporządzona i zawarta z zachowaniem tego terminu.
Cudzoziemiec, który zamierza nabyć nieruchomość, może ubiegać się o przyrzeczenie wydania zezwolenia zwanego promesą. Wniosek o uzyskanie promesy wraz z załącznikami musi spełniać wszystkie wymogi formalno-prawne, takie jak w przypadku występowania o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości. Promesa jest ważna rok od dnia wydania. W okresie ważności promesy nie można odmówić wydania zezwolenia, chyba, że uległ zmianie stan faktyczny istotny dla rozstrzygnięcia sprawy.
Jakie organy administracji należy powiadomić o wpłynięciu środków obcych?
Swobodny przepływ kapitału jest jedną z czterech swobód wspólnego rynku, określoną w artykule 56 Traktatu. Przepis ten zakazuje ustanawiania jakichkolwiek ograniczeń przepływu kapitału pomiędzy państwami członkowskimi oraz pomiędzy państwami członkowskimi, a innymi państwami. Chodzi tu o płatności i transgraniczne transfery pieniędzy, inne transakcje umożliwiające transfer własności aktywów i zobowiązań (takie jak inwestycje w nieruchomości lub portfelowe), systemy płatnicze (uregulowane przez dwie dyrektywy w sprawie transgranicznych transferów oraz rozliczeń, a także dyrektywę w sprawie zapobiegania praniu brudnych pieniędzy).
Zasada swobodnego przepływu kapitału odnosi się również do inwestycji bezpośrednich, w tym do zakładania przedsiębiorstw. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza ułatwienia dla podmiotów krajowych i zagranicznych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w stosunku do których zniesiono w Polsce wszelkie ograniczenia dotyczące inwestycji bezpośrednich. Równocześnie Polacy mogą inwestować bez ograniczeń na terenie EOG.
Nie ma więc obowiązku powiadomienia o wpłynięciu środków obcych (waluty obcej) powierzonych na konto Państwa spółki. Należy jednak pamiętać o pewnych sytuacjach z ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W szczególności mam tu na myśli stan faktyczny, w którym Państwa spółka może być tzw. instytucją obowiązaną z art. 2 pkt 1) ustawy (np. gdy prowadzi kantor czy usługowo księgi rachunkowe). Wówczas na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy podmiot taki musi m.in. zarejestrować transakcję, której wartość przekracza 15.000 euro.
Podstawa prawna:
- art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
- ustawa z 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
- ustawa z 16 listopada 2000 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Gl 886/07,
- wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 września 1997 r., sygn. akt II SA 1089/96,
- wyrok Sądu Najwyższego z 4 stycznia 2008 r., sygn. akt I UK 208/07.
Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."
oprac. : Marcin Sarna / Doradca Prezesa spółki z o.o.
Więcej na ten temat:
działalność gospodarcza, inwestowanie obcych środków, przedmiot działalności, spółka z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)