eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

2012-02-12 00:18

Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy


W piśmiennictwie prawa pracy przedstawiane są dwie koncepcje, tj. przyjęcie zasad obowiązujących przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego bądź też ustalenie wynagrodzenia w oparciu o przepisy dotyczące przestoju. Uwzględnienie pierwszego rozwiązania jest zdecydowanie korzystniejsze dla pracownika, zobowiązuje bowiem pracodawcę do wliczenia do podstawy wynagrodzenia nie tylko składników stałych miesięcznych, ale również składników zmiennych. W przypadku wynagrodzenia przestojowego bierze się natomiast pod uwagę tylko wynagrodzenie pracownika określone stawką godzinową lub miesięczną, albo 60% wynagrodzenia, jeżeli stawka miesięczna lub godzinowa nie została wyodrębniona przy ustalaniu warunków wynagradzania (art. 81 § 1 K.p.).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przeważa pogląd o ustalaniu wynagrodzenia w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jak za przestój. W wyroku z dnia 16 czerwca 2005 r. (sygn. akt I PK 260/04) SN orzekł, że odsunięty od pracy pracownik doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy. Zdaniem SN, sytuacja ta jest uregulowana wprost w art. 81 § 1 K.p., nie ma więc podstaw, aby drogą analogii sięgać do przepisów dotyczących wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (patrz również uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt II PK 331/07).

Trochę na urlopie, trochę na zwolnieniu

Podejmując decyzję o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, niekiedy pracodawcy nie analizują wszystkich konsekwencji takiego zwolnienia. Już po odesłaniu pracownika do domu orientują się, że posiada on jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy, za który nie mają zamiaru płacić ekwiwalentu. Wydawałoby się, że rozwiązaniem w tej sytuacji będzie udzielenie pracownikowi wspomnianego urlopu. Jednak trzeba pamiętać, że jest to niedopuszczalne bez cofnięcia zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. To zaś z kolei jest niemożliwe bez zgody pracownika. Trzeba bowiem pamiętać, że urlop wypoczynkowy jest rodzajem płatnego zwolnienia od wykonywania pracy i nie jest zasadne jego udzielenie, jeżeli pracownik już jest zwolniony od pracy z innego tytułu.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: