Dodatkowy dzień wolny od pracy
2012-01-24 12:44
Przeczytaj także: Za Trzech Króli 2013 nie przysługuje dzień wolny
Pytanie: Pracodawca w ramach prezentu imieninowego chce przyznać każdemu pracownikowi dodatkowy dzień wolny w roku kalendarzowym właśnie w dniu imienin, czy może i czy jest to zgodne z przepisami o czasie pracy?Odpowiedź: Pracodawca może tak postąpić.
Rozkład czasu pracy i ewentualne w nim zmiany ustala pracodawca. Pracodawca jest również odpowiedzialny za organizację procesu pracy w zakładzie pracy. W ramach posiadanych uprawnień ma możliwość udzielania pracownikom m.in. dni wolnych od pracy. A zatem działanie pracodawcy polegające na udzieleniu każdemu pracownikowi w dniu jego imienin dodatkowego dnia wolnego od pracy, pod warunkiem, iż z dnia wolnego od pracy mogą korzystać wszyscy zatrudnieni w zakładzie pracy pracownicy w takim samym zakresie, jest zgodne z prawem. Mieści się bowiem w zakresie uprawnień dyrektywnych pracodawcy.
Trzeba też ustalić jak za niego płacić
Żaden przepis prawa pracy nie określa w jaki sposób powinny być rozliczane takie dodatkowe dni wolne udzielane pracownikom na mocy decyzji pracodawcy. Dlatego też w tym przypadku powinny znaleźć zastosowanie powszechnie obowiązujące reguły planowania i rozliczania czasu pracy pracowników. Zgodnie z nimi pracodawca, który zdecydował się udzielić pracownikom dodatkowego dnia wolnego z tytułu imienin pracownika, nie może obniżyć należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. Decyzję o udzieleniu dni wolnych z tytułu obchodzonych przez pracowników imienin pracodawca podejmował bowiem indywidualnie.
W takiej sytuacji powinien albo wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie za pracę za taki dzień wolny, albo wypłacić pracownikom wynagrodzenie przestojowe. Pracownicy byli bowiem gotowi do wykonywania swojej pracy, a doznali przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (z uwagi na decyzję pracodawcy o udzieleniu dni wolnych). Jednakże w sytuacji, w której mogłoby dojść do obniżenia należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę (np. w konsekwencji wypłacenia pracownikowi, którego wynagrodzenie nie zostało określone stawką godzinową lub miesięczną - 60% wynagrodzenia), to od decyzji pracownika powinno zależeć czy z takiego dodatkowego dnia wolnego chce skorzystać, czy też nie.
Zasady udzielania dodatkowego dnia wolnego z tytułu obchodzonych imienin powinny zatem zostać uregulowane w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych (np. regulaminie pracy).
Podstawa prawna:
- art. 81 § 1 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)