Likwidacja stanowiska pracy a odprawa pieniężna
2012-01-17 13:23
Przeczytaj także: Ciąża w okresie wypowiedzenia a rozwiązanie umowy
Pytanie: Nasza firma zwolniła pracownika z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik, oprócz pracy w naszej firmie na etacie, wynajmuje mieszkanie osobie trzeciej. Czy należy mu się odprawa, czy jesteśmy zwolnieni z wypłaty tej odprawy na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 4 ustawy o zwolnieniach z przyczyn dotyczących pracodawcy?Odpowiedź: Odprawa pieniężna należy się zawsze zwalnianemu pracownikowi i nie ma żadnych wyłączeń prawa do odprawy. W pytaniu cytowany przepis dotyczy poprzedniej ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, która została uchylona z 1 stycznia 2004 r.
Kwestie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z art. 1 ustawy przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Likwidacja stanowiska pracy pracownika zdecydowanie jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę takiemu pracownikowi. Jednak pracownikowi - w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn jego niedotyczących - przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy jest zależna od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, który zwalnia.
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 8 ustawy).
Podstawa prawna:
- Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.).
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Anna Telec / Płace w firmie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)