Cofnięcie wypowiedzenia a odprawa pieniężna
2012-01-05 13:23
Przeczytaj także: Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia
Pytanie: Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę w związku z likwidacją jednego z punktów gastronomicznych. 3-miesięczny okres wypowiedzenia upłynie 31 grudnia 2011r. W międzyczasie pracodawca uruchamia nowy obiekt i chce wycofać złożone pracownikowi wypowiedzenie. Pracownica nie chce się na to zgodzić, gdyż znalazła już nową pracę, którą zacznie od stycznia. Czy wypowiedzenie jest nadal skuteczne mimo iż pracodawca chce się z niego wycofać? Czy mimo próby wycofania wypowiedzenia przez pracodawcę pracownicy należy się odprawa?Odpowiedź: Jeśli pracownik nie wyrazi zgody na cofnięcie wypowiedzenia, w takiej sytuacji pozostaje ono skuteczne i spowoduje rozwiązania stosunku pracy z dniem 31 grudnia 2011 r. W takiej sytuacji, mimo iż pracownikowi zaproponowano cofnięcie wypowiedzenia, należy wypłacić mu odprawę pieniężną w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Oświadczenie woli pracodawcy w przedmiocie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę uważa się złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do pracownika w taki sposób, że pracownik miał możliwość zapoznać się z treścią tego oświadczenia.
Wycofanie (odwołanie) oświadczenia o wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę jest skuteczne jeżeli doszło do pracownika jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, iż pracodawca najpierw wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, a dopiero później podjął decyzję o cofnięciu tego wypowiedzenia i zaproponowaniu pracownikowi dalszego zatrudnienia. W takiej sytuacji, w związku z tym, że informacja o cofnięciu wypowiedzenia została doręczona pracownikowi później niż oświadczenie o wypowiedzeniu, aby skutecznie cofnąć wypowiedzenie konieczna jest zgoda pracownika. Pracownik nie ma jednak obowiązku wyrażania zgody na cofnięcie wręczonego mu wypowiedzenia.
Z informacji przedstawionych w pytaniu wynika, że pracodawca chce zaproponować pracownikowi pracę w podobnym charakterze jak dotychczas, ale w innym miejscu pracy. Oznacza to, że dotychczasowe stanowisko pracy pracownika będzie zlikwidowane. A zatem mimo zaproponowania pracownikowi nowej pracy, odmowa przyjęcia przez pracownika tej propozycji nie spowoduje utraty jego prawa do odprawy z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika. Jeżeli zatem pracownik nie zgodzi się na cofnięcie wypowiedzenia, z momentem rozwiązania stosunku pracy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi stosowną odprawę.
Podstawa prawna:
- art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93) w związku z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Anna Zajączkowska / Portal Kadrowy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)