eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWymiar urlopu dodatkowego przy zmianie etatu

Wymiar urlopu dodatkowego przy zmianie etatu

2012-01-04 09:53

Pracownikowi należy wyliczyć urlop wypoczynkowy w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu oraz okresu zatrudnienia.

Przeczytaj także: Służba cywilna - dodatkowy urlop wypoczynkowy

Pytanie: Mam pracownika niepełnosprawnego, który do końca września był zatrudniony w wymiarze: 1/4 etatu. Od 1 października został zatrudniony na 1/2 etatu. Do tej pory nie wykorzystał dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni z tytułu niepełnoprawności (stopień umiarkowany). Jak mam mu wyliczyć wymiar tego urlopu na dzień dzisiejszy? Czy proporcjonalnie?

Odpowiedź: Pracownikowi należy wyliczyć urlop wypoczynkowy w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu oraz okresu zatrudnienia. Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego („podstawowy” i dodatkowy) pracownika w 2011 r. wynosi 12 dni.

1. Przy znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje urlop dodatkowy

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 lub 26 dni. Warto pamiętać, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Niezależnie od powyższego, pracownikowi posiadającemu orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje, oprócz urlopu przewidzianego w przepisach Kodeksu pracy, dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Ważne! Pierwszy urlop dodatkowy po przepracowaniu roku

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności, natomiast prawo do kolejnego urlopu dodatkowego nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.

2. Urlop liczy się oddzielnie dla każdego z wymiarów etatów

Ustalając wymiar urlopu pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności należy zsumować urlop należny na podstawie przepisów Kodeksu pracy oraz urlop dodatkowy. Ponadto, w opisanym przypadku, w związku ze zmianą wymiaru czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego, należy oddzielnie obliczyć wymiar urlopu za okres zatrudnienia na ¼ oraz ½ etatu, stosując odpowiednio przepisy o urlopie proporcjonalnym.

W pierwszej kolejności obliczamy wymiar urlopu w skali roku. Zakładając, że pracownik posiada co najmniej 10-letni staż pracy wygląda to następująco:
  • 26 dni urlopu podstawowego + 10 dni urlopu dodatkowego = 36 dni urlop
  • 36 dni urlopu x ¼ etatu = 9 dni urlopu.
Następnie obliczamy wymiar urlopu za okres zatrudnienia na ¼ etatu (od stycznia do września):
  • 9/12 x 9 dni = 6,75 - po zaokrągleniu 7 dni.
Analogicznie obliczamy wymiar urlopu za okres zatrudnienia na ½ etatu (od października do grudnia):
  • 36 dni x ½ etatu = 18 dni urlopu
  • 3/12 x 18 dni = 4,5 - po zaokrągleniu 5 dni.
Z powyższego wynika, iż łącznie w 2011 r. pracownikowi przysługuje 12 dni urlopu (7 dni + 5 dni = 12 dni urlopu)

Dobowa norma czasu pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 7 godzin (z wyjątkami określonymi w ustawie). W konsekwencji przy udzielaniu urlopu takiemu pracownikowi jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. Po przeliczeniu na godziny wymiar urlopu pracownika wyniesie więc 84 godziny (12 dni x 7 godzin).

Podstawa prawna:
  • art. 154 § 1, § 2, art. 1542 § 2, § 3, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1, art. 1553 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 15 ust. 2, art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: