eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyDni opieki nad dzieckiem z prawem do wynagrodzenia

Dni opieki nad dzieckiem z prawem do wynagrodzenia

2011-12-30 12:44

Przy ustalaniu wynagrodzenia za dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop, z tą różnicą, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym pracownik wykorzystywał dni opieki.

Przeczytaj także: Funkcjonariusze mundurowi a urlop ojcowski

Pytanie: Pracownica korzystała z 2 dni opieki (2ni x 8 godzin). W miesiącu, w którym wykorzystywała opiekę, prezes przyznał premię (otrzymali ją wszyscy pracownicy z wyjątkiem 5 osób). Czy z tej premii należy wyliczyć wynagrodzenie urlopowe z tytułu opieki nad dzieckiem?

Odpowiedź: Przy ustalaniu wynagrodzenia za dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop, z tą różnicą, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym pracownik wykorzystywał dni opieki.

1. Dni opieki nad dzieckiem - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej 1 dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy oraz za czas niewykonywania pracy należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

2. Zmienne składniki wynagrodzenia - z miesiąca korzystania ze zwolnienia

W sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika obejmuje tylko stałe składniki określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości nie ma potrzeby przeliczania wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje stałą miesięczną pensję.

Jeśli wynagrodzenie pracownika ma charakter zmienny lub obok stałych składników wynagrodzenia pracownik otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość ulega zmianie, w celu obliczenia wynagrodzenia za dni opieki należy:
  • podstawę wymiaru ustaloną z miesiąca, w którym pracownik korzystał z dni opieki, podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie
  • pomnożyć tak obliczone wynagrodzenie za 1 godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie tych 2 dni opieki, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z uprawnienia wynikającego z przepisów art. 188 Kodeksu pracy.

3. W wynagrodzeniu za dni opieki nie uwzględnia się nagród

Należy również podkreślić, że stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy należy uwzględnić przepisy 6 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. Przepis ten wskazuje, że podstawę wymiaru ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.

A zatem, przy obliczaniu podstawy wymiaru nie mogą być brane pod uwagę składniki wynagrodzenia, które mają charakter jednorazowy i nieperiodyczny.

Jeśli premia, o której mowa w pytaniu, ma charakter nagrody i nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia, nie powinna być uwzględniana przy obliczaniu wynagrodzenia za dni opieki.

Podstawa prawna:
  • art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 289),
  • § 6 pkt 1, § 7, § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. nr 2, poz. 14).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Staż z urzędu pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: