eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWymiar czasu pracy i okresy rozliczeniowe w 2012 r.

Wymiar czasu pracy i okresy rozliczeniowe w 2012 r.

2011-12-26 00:21

Wymiar czasu pracy i okresy rozliczeniowe w 2012 r.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wymiar czasu pracy jest to liczba dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Zasady jego ustalania wskazują przepisy Kodeksu pracy (K.p.) dotyczące czasu pracy.

Przeczytaj także: Harmonogram czasu pracy - błędy

Ustalanie wymiaru czasu pracy

W myśl art. 130 § 1 K.p., obliczenia wymiaru czasu pracy w przyjętym w danym zakładzie okresie rozliczeniowym dokonuje się poprzez:
  • pomnożenie 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodanie do otrzymanej liczby godzin iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających).
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jednak, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Ponadto wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Wskazana metodyka obliczania wymiaru czasu pracy znajduje zastosowanie do wszystkich systemów czasu pracy, z wyłączeniem pracy w ruchu ciągłym. Dla takiej organizacji czasu pracy obowiązują oddzielne zasady ustalania wymiaru czasu pracy, określone w art. 138 § 3 i 4 K.p.

Wymiar czasu pracy, gdy dniami wolnymi z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty

Realizując wymóg zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawcy są obowiązani do wyznaczenia w tygodniu, poza niedzielą, dodatkowego jednego dnia wolnego od pracy. Może on przypadać zawsze w tym samym dniu lub może to być inny dzień w każdym tygodniu. Najczęściej spotykanym dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota. Natomiast dniami ustawowo wolnymi od pracy są niedziele i święta, które zostały wymienione w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. nr 4, poz. 28 ze zm.). Są to:
  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja - Święto Państwowe,
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Święta wskazane w przytoczonej ustawie, które w przyszłym roku przypadną w niedziele i w dniach wyznaczonych w zakładach jako dzień dodatkowo wolny od pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie wpłyną na obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Natomiast święta przypadające w innych dniach niż wymienione obniżą wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W tabelach przedstawiamy wymiar czasu pracy w najczęściej stosowanych okresach rozliczeniowych w 2012 r., przy wyznaczeniu soboty jako dodatkowego dnia wolnego w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: