Zmiany w zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych
2011-12-19 13:16
Przeczytaj także: Zatrudnianie niepełnosprawnych po zmianach
Badania, o których mowa w art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (...), i badania na potrzeby uzyskania zaświadczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji (...), nie są tożsame - tzn. badanie w celu uzyskania zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy stanowi odrębną kategorię badań i nie jest ani badaniem wstępnym, ani też okresowym czy kontrolnym.
Ustawa o rehabilitacji (...) nie wprowadza obowiązku przedłożenia zaświadczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2, do 1 stycznia 2012 r., należy jednak pamiętać, że skrócona norma czasu pracy będzie obowiązywać dopiero od dnia jego przedstawienia."
Ustawa nowelizująca nie objęła swoim zakresem art. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), który dotyczy osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Oznacza to, że ci pracownicy nadal będą mogli być zatrudniani w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników
Kolejna zmiana dotyczy wysokości dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (należne po spełnieniu określonych wymagań).
Obecnie, tj. do końca 2011 r., pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w kwocie wynoszącej:
- 160% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 140% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 60% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy dofinansowanie przysługuje w wysokości 70% wskazanych kwot bądź na poziomie 90% kwot przysługujących ZPChr w przypadku pracowników ze schorzeniem specjalnym.
Z dniem 1 stycznia 2012 r. rozpocznie się proces stopniowego zmniejszania poziomu dofinansowania w odniesieniu do pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności. Zwiększeniu natomiast będzie ulegała kwota dofinansowania przysługująca w odniesieniu do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności. Poziom dofinansowania od stycznia 2012 r. będzie obowiązywał na następującym poziomie:
- 170% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 125% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 50% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
- 180% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 115% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 45% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Zarówno w 2011 r. i 2012 r. jako najniższe wynagrodzenie traktować należy minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r., tj. 1.276 zł (art. 10 ww. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...).
Przeczytaj także:
Niepełnosprawny pracownik: obowiązki i korzyści
![Niepełnosprawny pracownik: obowiązki i korzyści [© D. Ott - Fotolia.com] Niepełnosprawny pracownik: obowiązki i korzyści](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zatrudnianie-pracownikow-niepelnosprawnych/Niepelnosprawny-pracownik-obowiazki-i-korzysci-114763-150x100crop.jpg)