Praca w sobotę: nie zawsze dzień wolny
2011-12-09 12:48
Przeczytaj także: Dzień wolny za pracę w sobotę
Pytanie: Firma zatrudnia pracowników w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin w systemie 3 zmianowym. Pracownik podjął pracę w piątek na 3 zmianie, pracował od godz. 22.00 do 10.00 w sobotę. Przepracował od 22.00-06.00 - 8 godzin - czas nominalny oraz między 06.00-10.00 - 4 godziny - w godzinach nadliczbowych (sobota). Jak należy traktować godziny przepracowane od 6.00 do 10.00, jako przepracowane w dniu roboczym, czy jako przepracowane w dniu wolnym?Odpowiedź: W opisanym w pytaniu przypadku wykonywana przez pracownika praca od godz. 6.00 do godz. 10.00 w sobotę stanowi tylko pracę w godzinach nadliczbowych.
W celu prawidłowego rozliczenia pracy wykonywanej przez opisanego w pytaniu pracownika należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie czy świadczona przez niego praca od godz. 6.00 do godz. 10.00 w sobotę stanowiła pracę w ramach rozpoczętej w piątek doby pracowniczej czy też pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy w pierwszej kolejności przywołać kodeksową definicję doby pracowniczej. Zgodnie z nią do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jeżeli zatem pracownik rozpoczął, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, pracę w piątek o godzinie 22.00, doba pracownicza rozpoczęta w tym dniu trwa od godziny 22.00 w piątek do godziny 22.00 w sobotę (obejmuje 24 godziny). Oznacza to, że wykonywana przez pracownika praca od godziny 22.00 w piątek do godziny 10.00 w sobotę, zaliczana być powinna w całości do piątkowej doby pracowniczej. A zatem wykraczająca poza obowiązującą pracownika dobową normę czasu pracy, praca wykonywana w godzinach 6.00 - 10.00 stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca powinien zrekompensować bądź wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek bądź czasem wolnym od pracy.
Zgodnie ze stanowiskiem MPiPS oraz PIP dniem wolnym od pracy są kolejne 24 godziny przypadające bezpośrednio po zakończeniu doby pracowniczej, z wyjątkiem dotyczącym pracy w systemie równoważnym przy:
- dozorze urządzeń lub częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy oraz
- pilnowaniu mienia lub ochronie osób.
Podstawa prawna:
- art. 128 § 3 pkt 1 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline