Uprawnienia rodzicielskie 2012
2011-12-05 10:26
Przeczytaj także: Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej - jak skorzystać?
Docelowy 2- tygodniowy urlop ojcowskiPrzepisami ustawy z 6 grudnia 2008 r. wprowadzono do k.p. nową instytucję – urlop ojcowski. Pierwotnie z urlopu ojcowskiego mógł skorzystać pracownik-ojciec wychowujący dziecko nie później jednak niż do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Po roku praktycznego funkcjonowania przepisów k.p. o urlopie ojcowskim dodatkowo określono przedział czasowy, w którym z tego urlopu może skorzystać pracownik-ojciec, który przysposobił dziecko starsze, tj. powyżej 1 roku życia. Począwszy od 1 stycznia 2011 r. pracownik-ojciec adopcyjny dziecka ma więc możliwość skorzystania z takiego urlopu do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Wymiar urlopu ojcowskiego w 2011 r. wynosi 1 tydzień, natomiast od 1 stycznia 2012 r. będą to 2 tygodnie. Warto przypomnieć, że przy udzielaniu urlopu ojcowskiego 1 tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Wymiar urlopu ojcowskiego w 2012 r.
Od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub jednocześnie przysposobionych będzie wynosił 2 tygodnie.
Kontrowersje odnośnie do udzielania urlopu ojcowskiego
Kontrowersje odnośnie do sposobu udzielania urlopu ojcowskiego budzi regulacja k.p. sztywno określająca wymiar tego urlopu jako 2 tygodnie (a nie do 2 tygodni). Przepisy k.p. nie zawierają bowiem żadnych przepisów, takich jak np. przy dodatkowym urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie adopcyjnym, które odnosiłyby się do możliwości dzielenia tego urlopu bądź nie albo możliwości skorzystania tylko z części przysługującego wymiaru.
Z jednej strony wydaje się, że z uwagi na sztywno określony wymiar urlopu ojcowskiego powinien on być udzielony pracownikowi wyłącznie jednorazowo i w pełnym przysługującym wymiarze. Nie ma bowiem w k.p. przepisów, na podstawie których możliwe byłoby dzielenie takiego urlopu na dni lub tygodnie.
Z drugiej jednak strony, w świetle braku stosownej regulacji, jako niecelowe należałoby ocenić zmuszanie pracownika do wykorzystania całego przysługującego mu wymiaru. Jak się wydaje, nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik-ojciec wychowujący dziecko wystąpił do pracodawcy – po 1 stycznia 2012 r. – z wnioskiem o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia. W takim przypadku powstaje jednak wątpliwość, czy dla takiego pracownika oznaczałoby to, że nie będzie mógł skorzystać z kolejnego tygodnia urlopu w innym terminie.
Ponadto, warto zwrócić uwagę, że udzielenie pracownikowi urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni dla pracodawcy oznacza, zgodnie z zasadą przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, że będzie on musiał na 10 dni nieobecności pracownika zapewnić zastępstwo na zajmowanym przez niego stanowisku pracy. Natomiast przyjęcie, że jest możliwe dzielenie urlopu ojcowskiego w skrajnych przypadkach w praktyce mogłoby skutkować tym, że pracownik nie świadczyłby pracy przez więcej niż 10 dni pracy, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia pracodawcy.
Korzystanie z urlopu ojcowskiego na przełomie 2011 r. i 2012 r.
W celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych – do ustawy z 6 grudnia 2008 r. wprowadzono przepisy przejściowe rozstrzygające kwestię związaną z ustaleniem wymiaru urlopu ojcowskiego dla pracownika-ojca – wychowującego dziecko, który na przełomie 2011 i 2012 r. korzysta z tego urlopu.
Zgodnie z tymi przepisami pracownik-ojciec, wychowujący dziecko korzystający z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, 1 stycznia 2012 r. ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym (2-tygodniowym) a dotychczasowym (1-tygodniowym) wymiarem urlopu ojcowskiego.
Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.
oprac. : Małgorzata Podgórska / Portal Ekspertkadrowy.pl