Nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy
2011-12-01 13:05
Przeczytaj także: Nieusprawiedliwiona nieobecność przyczyną zwolnienia?
Aby otrzymać potwierdzenie, że pracownik w danym dniu odebrał przesyłkę z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę, najbezpieczniej jest wysłać ją pocztą listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wówczas nawet gdy pracownik nie odbierze przesyłki, jego umowa ulegnie rozwiązaniu. Sąd Najwyższy przesądził bowiem, że złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia jest skuteczne także wtedy, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie (wyrok SN z 11 grudnia 1996 r., sygn. akt: I PKN 36/96, publ.: OSNAPiUS 1997/14/251). SN potwierdził to również w wyroku z 5 października 2005 r. (sygn. akt: I PKN 37/05), uznając że w takim przypadku ostatnim dniem, w którym pracownik mógł się zapoznać z treścią wypowiedzenia, jest 7. dzień po wręczeniu drugiego awizo i ten dzień stanowi datę rozwiązania umowy o pracę.
Ze względu na to, że w momencie formułowania pisma o rozwiązaniu umowy pracodawca nie zna daty, z którą pracownik odbierze przesyłkę lub też w której powstanie domniemanie, że przesyłka została mu skutecznie doręczona, w prawym górnym rogu trzeba wpisać datę sporządzenia tego pisma. W jego treści należy natomiast wskazać, że umowa o pracę ulega rozwiązaniu "z dniem doręczenia niniejszego pisma".
Nigdy nie można wraz z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę przesłać pracownikowi świadectwa pracy. Takie działanie będzie wadliwe, choćby ze względu na to, że w świadectwie zostanie wpisana wadliwa data rozwiązania umowy. W momencie wysyłania przesyłki nie wiemy bowiem jeszcze, kiedy pracownik ją odbierze.
A zatem w sytuacji opisanej w pytaniu najpierw należy wysłać pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy od dnia 29 sierpnia 2011 r., a dopiero po otrzymaniu "zwrotki" z poczty potwierdzającej odebranie przez pracownika przesyłki lub brak jej odebrania po dwukrotnym awizowaniu, prawidłowo wypełnione świadectwo pracy.
Natomiast okres nieobecności w pracy od 29 sierpnia 2011 r. trzeba traktować jako nieobecność nieusprawiedliwioną niepłatną. Nie wykazuje się jej w świadectwie pracy.
Podstawa prawna:
- art. 52 Kodeksu pracy,
- art. 61 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
![Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie? [© Andreas Haertle - Fotolia.com] Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwolnienie-dyscyplinarne/Zwolnienie-dyscyplinarne-w-jakim-terminie-102635-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : KadryOnline