eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyDiety krajowe w 2012 r.: nowa wysokość i zasady

Diety krajowe w 2012 r.: nowa wysokość i zasady

2011-11-28 11:58

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikowi odbywającemu podróż służbową na zlecenie pracodawcy, przysługuje zwrot kosztów z tym związanych. W ramach tych kosztów mieszczą się m.in. diety za zwiększone koszty wyżywienia. W roku 2012 prawdopodobnie zmienią się przepisy określające ich wysokość oraz sposób przyznawania.

Przeczytaj także: Rozliczenie delegacji krajowych

Podstawową zmianą, jaka nas czeka, to że zamiast obecnie obowiązujących dwóch rozporządzeń będzie jedno. Na dzień dzisiejszy kwestie przysługujących pracownikom świadczeń z tytułu podróży służbowej regulują:
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, oraz
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Ma je zastąpić jedno rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Przewiduje ono m.in. pewne zmiany w zakresie przysługujących pracownikom diet z tytułu odbywania krajowych podróży służbowych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracownikowi przysługuje dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. Jej wysokość to 23 zł za każdą dobę podróży. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży do powrotu. Jeżeli podróż krajowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
  • od 8 do 12 godzin – pracownik ma prawo do połowy diety,
  • ponad 12 godzin – pracownik ma prawo do diety w pełnej wysokości

Jeżeli natomiast podróż krajowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
  • do 8 godzin – pracownik ma prawo do połowy diety,
  • ponad 8 godzin – pracownik ma prawo do diety w pełnej wysokości.

Dieta taka nie przysługuje natomiast:
  • za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadku podróży służbowych trwających co najmniej 10 dni za występujący podczas tej podróży dzień wolny, w którym wrócił on do miejscowości zamieszkania
  • jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: