eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyTygodniowy i 2-tygodniowy okres wypowiedzenia

Tygodniowy i 2-tygodniowy okres wypowiedzenia

2011-11-30 13:19

Upływ okresów wypowiedzenia tygodniowego lub 2-tygodniowego następuje zawsze w sobotę i nie zależy zupełnie od tego, w jakim systemie czasu pracy i rozkładzie czasu pracy pracownik pracuje. To, że sobota jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, nie ma znaczenia.

Przeczytaj także: Skrócenie okresu wypowiedzenia

Pytanie: Wiem, że wypowiadając umowę na okres próbny lub czas określony albo też czas nieokreślony przy zastosowaniu tygodniowego lub 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia okres ten zawsze musi się zakończyć w sobotę. Czy mogłabym prosić o kilka przykładów, jak poprawnie liczyć te okresy wypowiedzenia?

Odpowiedź: Upływ okresów wypowiedzenia tygodniowego lub 2-tygodniowego następuje zawsze w sobotę i nie zależy zupełnie od tego, w jakim systemie czasu pracy i rozkładzie czasu pracy pracownik pracuje. To, że sobota jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, nie ma znaczenia.

Przykład 1.
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny od 1 lipca do 30 września 2011 r. W sierpniu okazało się że pracownik nie wykonuje pracy tak jak wymaga tego pracodawca. Pracodawca zdecydował się na rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Pracodawca wręczył wypowiedzenie 25 sierpnia 2011 r. Okres wypowiedzenia upłynie 10 września 2011 r., tj. w sobotę.

Przykład 2.
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 czerwca 2011 r. do 31 maja 2012 r. Strony w umowie przewidziały klauzule o możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik zdecydował się na wypowiedzenie umowy o pracę. Doręczył pracodawcy wypowiedzenie w dniu 31 sierpnia 2011 r. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie i upłynie w sobotę 17 września 2011 r.

Przykład 3.
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny od 1 sierpnia 2011 r. do 30 września 2011 r. Pracodawca niezadowolony z pracy pracownika zdecydował się na rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. Pracodawca wręczył wypowiedzenie 1 września 2011 r. Tygodniowy okres wypowiedzenia upłynie 10 września 2011 r., tj. w sobotę.

Jak liczymy inne okresy wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo 3 miesiące kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Okresy wypowiedzenia 1-miesięczne i 3-miesięczne liczymy zawsze od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypowiedzenia. Zatem wypowiedzenia z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia wręczone 1 lipca upłynie 31 sierpnia. Tak samo jak wypowiedzenie wręczone pracownikowi 31 lipca z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia upłynie 31 sierpnia. Obliczając okres 3-dniowego wypowiedzenia, liczymy po kolei każdy dzień z wyjątkiem niedziel i świąt. To, czy te dni są dla pracownika dniami pracy, nie ma znaczenia.

Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: