eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPraca na rzecz pracodawcy w ramach innej umowy zlecenia

Praca na rzecz pracodawcy w ramach innej umowy zlecenia

2011-11-28 11:55

Przepisy nie definiują co należy rozumieć przez sytuację, w której pracownik ma zawartą umowę zlecenia z innym podmiotem, ale faktycznie świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy.

Przeczytaj także: Sposoby nawiązania stosunku pracy

Pytanie: Jakie są zasady kwalifikowania umowy zlecenia, w ramach której zleceniobiorca świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy, mimo że zawarł umowę z osobą trzecią? Spółka A jest właścicielem majątku, spółka B - w ramach umowy najmu - wynajmuje urządzenia spółki A, posiada więc tytuł prawny. Spółka B zawiera umowę zlecenia z pracownikami spółki A na remont, naprawę składnika majątku. Czy pracownik spółki A świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy, czyli spółki A, mimo że umowę zawarł ze spółką B?

Odpowiedź: Jeśli pracownik w ramach zlecenia będzie dokonywał bieżących napraw i konserwacji wynajmowanego majątku, to nie będzie można go uznać za pracownika. Przy ocenie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy należy analizować czy pracodawca ten odniesie korzyść z pracy pracownika bądź zrealizuje nałożony na niego obowiązek.

1. Jeśli pracownik świadczy dla pracodawcy pracę na podstawie umowy zlecenia - jest to również stosunek pracy

Za pracownika, dla potrzeb ubezpieczeń społecznych, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli:
  • umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub
  • w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracownik pracodawcy A zawarł z firmą B umowę zlecenia na obsługę techniczną majątku wynajmowanego przez firmę B od pracodawcy A. Pracownik nie zawarł umowy zlecenia z pracodawcą A. Konieczne jest zatem rozważenie, co należy rozumieć przez przypadek, w którym pracownik w ramach umowy zlecenia wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, mimo iż nie zawarł z tym pracodawcą umowy zlecenia.

2. Praca na rzecz własnego pracodawcy w ramach innego zlecenia - liczy się korzyść dla pracodawcy

Przepisy nie definiują co należy rozumieć przez sytuację, w której pracownik ma zawartą umowę zlecenia z innym podmiotem, ale faktycznie świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy.

Zdaniem SN: Przy ocenie zlecenia liczą się korzyści dla pracodawcy

Czynnikiem decydującym o tym, na rzecz jakiego podmiotu praca była de facto wykonywana, jest finalny efekt tej pracy, a ściślej rzecz ujmując, należy w takiej sytuacji badać, który podmiot osiąga w ostatecznym rozrachunku korzyść z wykonania umowy. (Fragment uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, z 2 września 2009 r., II UZP 6/2009, OSNP 2010/3-4/46).

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Tryniszewska / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: