eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracySkrócenie okresu wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia

2011-11-08 13:23

Przeczytaj także: Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia


Bez akceptacji pracownika nie można skrócić wypowiedzenia w trybie art. 36 § 6 K.p. Uzyskanie zgody może nastąpić w dowolnym czasie biegnącego wypowiedzenia. Nie musi się ono zbiegać z momentem dokonania wypowiedzenia, tak jak jest to w przypadku art. 361 K.p. Co ważne, pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, ani też okres ten nie jest wliczany do stażu pracy. Jest to następstwem tego, że skrócenie wypowiedzenia nastąpiło na podstawie wzajemnej zgody stron stosunku pracy, a nie wydanej jednostronnie decyzji pracodawcy. Z tego powodu, choć rozwiązanie przewidziane w art. 36 § 6 K.p. ze względów praktycznych jest bardzo przydatne, jest wykorzystywane w stosunkowo małym zakresie, z uwagi na niechęć pracownika do ograniczenia jego uprawnień.

Stosunek pracy ulega rozwiązaniu wraz z upływem skróconego okresu wypowiedzenia.

Na świadectwie pracy tylko wypowiedzenie


Zawarcie porozumienia o skróceniu okresu wypowiedzenia powoduje czasami komplikacje i nieprawidłowości, jeżeli chodzi o wypełnianie świadectwa pracy. Zawarcie porozumienia kojarzone jest bowiem potocznie z jednym z trybów rozwiązania całego stosunku pracy, a nie tylko skrócenia okresu wypowiedzenia. Dlatego Kodeks pracy w art. 36 § 6 wyraźnie stanowi, że zastosowanie tego przepisu nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie umowy pozostaje więc wypowiedzeniem, porozumienie odnosi się natomiast do jego okresu.

Ustalenie to jest szczególnie istotne na etapie sporządzania świadectwa pracy, zdarza się bowiem, że jako tryb rozwiązania umowy podaje się wówczas porozumienie stron, a nie wypowiedzenie. Tymczasem wypowiedzenie umowy pozostaje w mocy. Stąd w treści świadectwa powinna znaleźć się informacja wyłącznie o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem, ze wskazaniem strony, która tego dokonała. Dodatkowe informacje odnośnie skrócenia okresu wypowiedzenia na podstawie art. 36 § 6 K.p. nie są potrzebne - w świadectwie pracy przewidziane jest miejsce tylko na adnotację o skróceniu wypowiedzenia w trybie art. 361 K.p. Dlatego pracownik rozstający się z firmą powinien starannie zapoznać się z wydanym mu świadectwem pracy, szczególnie w zakresie zapisu dotyczącego trybu rozwiązania umowy. Niewłaściwe jego wskazanie może skutkować m.in. odsunięciem w czasie o trzy miesiące możliwości skorzystania z zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r.- Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: