Zmiany dla prowadzących firmy transportowe
2011-10-26 10:19
Przeczytaj także: Siła wyższa w polskim prawie przewozowym
Odpowiedzialni zarządzający transportemJak czytamy w uzasadnieniu do omawianej ustawy, obecnie zauważa się złą sytuację na rynku usług transportu drogowego. Odnotowuje się m.in. nadpodaż usług przewozowych. Swój udział w tej złej sytuacji ma również kryzys gospodarczy na świecie.
Aby lepiej zapobiegać ewentualnym naruszeniom obowiązujących przepisów transportowych przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie firm transportowych, ustawa proponuje rozszerzenie katalogu podmiotów odpowiedzialnych za naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego. Obecne przepisy regulują jedynie odpowiedzialność przedsiębiorców, kierowców i innych podmiotów wykonujących przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem. Nowelizacja do tego katalogu dodaje osoby zarządzające przedsiębiorstwem oraz inne osoby wykonujące czynności związane z przewozem drogowym.
Rok na przechowywanie dokumentów
Ustawa wprowadza zupełnie nową regulację, stanowiącą, iż w przypadku zwiększenia liczby pojazdów przewoźnik może wystąpić o dodatkowe wypisy z licencji. Tym samym ustala się regułę, że w takiej sytuacji przewoźnik może pobrać nowe wypisy, ale nie musi, gdyż może odpowiednio zorganizować pracę przedsiębiorstwa wykorzystując np. mniejszą liczbę pojazdów. Oczywiście przepis ten nie zwalnia przewoźnika od wykazania się sytuacją finansową odpowiednią do liczby pojazdów.
Kolejna istotna zmiana dotyczy okresów przechowywania dokumentacji przez przewoźników. Wprowadza się zasadę stanowiącą, iż w przypadku cofnięcia licencji lub jej wygaśnięcia dokumenty związane z przewozem mają być przechowywane przez okres roku. Obowiązek ten został nałożony na osoby fizyczne i spółki prawa handlowego, które posiadały licencję. Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy "ma to zapobiec sytuacji, w której niektóre nierzetelne firmy prowadzące w szczególności nieuczciwą konkurencję na rynku krajowym, likwidowały z dnia na dzień działalność przewozową w chwili otrzymania zawiadomienia o planowanej kontroli przedsiębiorstwa w celu jej uniknięcia".
Obowiązek ten na zasadzie analogii będzie dotyczył również przedsiębiorcy, na którego przeniesione zostały uprawnienia z licencji (np. w drodze przekształcenia przedsiębiorcy posiadającego licencję). Obejmie również przedsiębiorców, którzy posiadali licencję i zaprzestali wykonywania działalności gospodarczej lub wykonywania przewozu drogowego. Analogiczne zasady przechowywania dokumentów będą dotyczyć podmiotów wykonujących przewozy na potrzeby własne.
Odznaka "wzorowy kierowca"
Przez wiele lat środowiska transportowe podnosiły postulat, aby tak jak w przypadku innych zawodów, zawód kierowcy był zawodem prestiżowym, nagradzanym za wzorowe jego wykonywanie. Konsekwencją tego jest wprowadzenie państwowej odznaki "wzorowy kierowca". Będzie ona nadawana przez ministra infrastruktury kierowcom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami w pracy i wieloletnią bezwypadkową jazdą.
oprac. : Marta Stefanowicz - Wasilewska / Gazeta Podatkowa