eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyWydawanie świadectw pracy w 2011r.

Wydawanie świadectw pracy w 2011r.

2011-09-27 09:35

Niedawne zmiany dotyczące świadectw pracy sporo namieszały. A w dodatku ostatnio pojawiły się kolejne interpretacje dotyczące tych zmian. Prześledźmy więc poszczególne przypadki i podsumujmy, co obecnie wiemy o wydawaniu świadectw po umowach terminowych.

Przeczytaj także: Kto może zmienić świadectwo pracy?

Od 21 marca 2011 r. mamy zmienione zasady dotyczące wydawania świadectwa pracy pracownikom zatrudnionym na umowy terminowe (umowę na czas określony, umowę na czas wykonywania określonej pracy, umowę na zastępstwo, umowę na okres próbny).

Obecnie, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kilku umów terminowych, pracodawca może mu wydać zbiorcze świadectwo pracy obejmujące wszystkie te zakończone umowy z okresu 24 miesięcy (czyli w przypadku zatrudnienia na podstawie kolejnych umów terminowych wystarczy wydawać świadectwo z takich umów tylko raz na 24 miesiące). Jedynie w przypadku, gdy pracownik zażąda wydania świadectwa pracy wcześniej - pracodawca musi zastosować się do jego wniosku (więcej na ten temat - w osobnym rozdziale). Jednak zachowanie terminu 24 miesięcy bywa niekiedy kłopotliwe i kontrowersyjne...

Przykład:
Pracownik 23 marca 2011 r. został zatrudniony na czas określony na pół roku, a potem znowu na pół roku na czas określony. Teoretycznie, zgodnie z dosłowną interpretacją nowych przepisów, pracownikowi wydaje się świadectwo pracy obejmujące zatrudnienie na te 2 umowy dopiero 22 marca 2013 r., chyba, że zażądałby on świadectwa od razu po którejś z umów.

Jeśli jednak pracodawca po tych dwu umowach (trwających łącznie rok) nie zamierza już dalej zatrudniać tego pracownika, to - według rozpowszechnionej interpretacji - bezpieczniej jest wydać świadectwo pracy obejmujące te 2 umowy już po zakończeniu drugiej z nich.

Gdy jest przerwa między umowami...

Przykład:

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę terminową na 1 rok, następnie była kilkudniowa przerwa (np. weekendowa), po czym strony zawarły kolejną umowę terminową - na 1,5 roku. Zbiorcze świadectwo pracy można wydać dopiero po zakończeniu drugiej z tych umów. Gdyby jednak przerwa pomiędzy umowami miał być dłuższa, albo pracodawca nie miałby pewności czy po przerwie zawrze kolejną umowę, bezpieczniej jest wydać świadectwo już po pierwszej umowie (gdyż są tu różne interpretacje).

A jeśli np. umowa terminowa była zawarta na okres marzec - listopad 2011 r. i zaraz po niej, jeszcze w listopadzie 2011 r., strony zawierają umowę na kolejny sezon budowlany (marzec - listopad 2012), czy pracodawca może spokojnie wydać zbiorcze świadectwo dopiero w listopadzie 2012 r.? Zdaniem części inspektorów w takiej sytuacji lepiej jednak od razu wydać świadectwo pracy, gdyż ich zdaniem w międzyczasie pracownik nie pozostaje przez dłuższy czas w zatrudnieniu. Jeśli więc inspektor stwierdzi "za długą" przerwę w zatrudnieniu może wystąpić o wydanie świadectwa pracy po zakończonej umowie. Jeśli jednak w chwili kontroli będzie już po przerwie i będzie zawarta kolejna umowa, takie wystąpienie wydaje się mało prawdopodobne. Tak czy inaczej, można "dla spokoju" wydać świadectwo pracy już po pierwszej umowie.

Być może nie warto więc czekać 24 miesięcy?

Wielu pracodawców zastanawia się, czy wobec wskazanych wcześniej wątpliwości nie lepiej wcale nie czekać na upływ 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy o pracę i od razu wydać świadectwo pracy (po zakończeniu każdej umowy terminowej, o ile nie będą one zawierane bezpośrednio jedna po drugiej). Tak jak już wcześniej wspominaliśmy w "Aktualnościach kadrowych", taka praktyka wydaje się bezpieczna, ponieważ w żaden sposób nie krzywdzi pracownika. W ostatnich miesiącach wielu specjalistów prawa pracy potwierdziło tę opinię.

W przypadku, gdy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy przed upływem 24 miesięcy od zatrudnienia, np. jak w sytuacjach opisanych w przykładach, obowiązują go dotychczasowe terminy wystawiania świadectw pracy. Takie świadectwo należy wydać niezwłocznie, a jeżeli nie jest to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia.

Podstawa prawna:
  • art. 97 § 11 - § 13 Kodeksu pracy,
  • § 2 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282, ze zm.).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: