Urlop w pracy nie na wypoczynek
2011-09-22 12:32
Przeczytaj także: Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego
Urlop na szkolenie
Wśród wielu urlopów, które przysługują pracownikowi, znajduje się również urlop szkoleniowy. Tak jak w przypadku innych omówionych urlopów, także i ten ma ściśle wyznaczony cel. Jest nim przygotowanie i obrona pracy dyplomowej - w przypadku dokształcania się na studiach - lub przystąpienie do egzaminów: maturalnego, eksternistycznych, potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Warunkiem koniecznym nabycia prawa do wskazanego urlopu jest więc podnoszenie lub uzupełnianie swoich kwalifikacji w formach, które przewidują złożenie jednego ze wskazanych egzaminów, a w przypadku studiów również przygotowanie pracy dyplomowej. Ponadto urlop szkoleniowy z mocy przepisów Kodeksu pracy przysługuje tylko w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy (art. 1031 i art. 1032 K.p.).
Fakt uregulowania urlopu szkoleniowego w Kodeksie pracy nie oznacza jednak, że przysługuje on w każdym przypadku dokształcania pracownika w warunkach określonych w art. 1031 K.p. Do powstania po stronie zatrudniającego obowiązku udzielenia urlopu potrzebny jest wniosek zainteresowanego pracownika. Wprawdzie Kodeks pracy nie reguluje postępowania w tej kwestii, jednak z samego charakteru urlopu szkoleniowego wynika jego "wnioskowy" charakter. Jest on bowiem udzielany w celu szkolenia a nie regeneracji sił psychofizycznych pracownika, jak to jest w przypadku urlopu wypoczynkowego.
Tylko ten ostatni urlop powinien być wykorzystany bez względu na wolę zainteresowanych stron - niejako "z przymusu", podyktowanego troską o zdrowie pracownika. Takiego przeznaczenia nie ma urlop szkoleniowy, dlatego skorzystanie z niego powinno całkowicie zależeć od woli szkolącego się pracownika, który z różnych względów (np. z uwagi na liczne obowiązki służbowe) może nie być zainteresowany jego wykorzystaniem. Ponadto, z uwagi na to, że urlop szkoleniowy ma na celu zapewnienie pracownikowi czasu wolnego na przygotowanie się i zdanie egzaminów, nie będzie przysługiwał, jeżeli pracownik ma już to wolne z innego tytułu (np. z uwagi na przebywanie na urlopie wychowawczym czy wypoczynkowym).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- Ustawa z dnia 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa