eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyRozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę

2011-09-21 13:43

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem


Powiadom urząd pracy

Pracodawca zobowiązany jest dwukrotnie powiadomić na piśmie urząd pracy o planowanych zwolnieniach grupowych. Pierwsze zawiadomienie powinno wpłynąć do urzędu pracy przed konsultacjami z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Drugie zawiadomienie należy przesłać po zawarciu porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi lub – w przypadku braku możliwości zawarcia porozumienia – po ustaleniu regulaminu.

Dopiero po dokonaniu drugiego powiadomienia urzędu pracy można wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę – rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia dokonania drugiego powiadomienia urzędu pracy.

Zwolnienia podyktowane likwidacją lub upadłością

W przypadku, gdy dochodzi do upadłości lub likwidacji firmy i brakuje środków na wypłatę wynagrodzeń, mamy do czynienia z trochę innym trybem postępowania niż w przypadku zwolnień grupowych.

Syndyk lub likwidator może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik w ciągu 5 dni nie wniesie sprzeciwu. Tego typu wypowiedzenie traktuje się jako rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem dokonanym z przyczyn dotyczących pracodawcy. Czyli pracownicy dostają odprawy, a także odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (także kobiety na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym).

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca tym pracownikom, którym z racji przepracowanych lat należy się np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia, ale musi wypłacić odszkodowanie za pozostałe miesiące. W przypadku likwidacji lub upadłości firmy pracodawca może wypowiedzieć pracę nawet pracownikom przebywającym na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące oraz w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników

Przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie ma obowiązku wypłacania zwalnianym grupowo odprawy oraz przestrzegania procedur, które wiążą się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Oczywiście jeśli pracodawca wykaże dobrą wolę i jeśli go na to stać, może taką odprawę wypłacić.

Niektórzy są chronieni

Jeśli pracownikowi pozostały 4 lata lub mniej do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli pracownik (w tym przypadku płci żeńskiej) jest w ciąży, korzysta z urlopu macierzyńskiego lub jest członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej, ewentualnie społecznym inspektorem pracy, osobą powołaną do odbycia czynnej służby wojskowej, członkiem rady pracowników itp., nie może on zostać zwolniony. Można mu jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Przywrócenie zredukowanych etatów

Jeśli pracownik zostaje zwolniony w ramach zwolnienia grupowego w związku z redukcją stanowisk, w przypadku przywrócenia danego stanowiska ma on prawo do zatrudnienia w pierwszej kolejności. Dotyczy to jednak wyłącznie tych pracowników, którzy zgłoszą zamiar powrotu do firmy w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy.

Obowiązek zatrudnienia takiego pracownika obowiązuje w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego.

Prawo do odprawy

Wszyscy pracownicy zwalniani grupowo mają prawo do otrzymania odprawy. Odprawa ma wysokość:
  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Do okresu zatrudnienia wlicza się także ewentualne wcześniejsze okresy przepracowane u tego pracodawcy.

Wysokość odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Artykuł powstał na podstawie książki „Pracownicy – Praktyczny poradnik dla pracodawcy”, wydanie 3, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., 2010.





Poradnik PRACOWNICY zawiera kompletne informacje dotyczące zagadnień kadrowych, począwszy od formalności związanych z zatrudnieniem pracownika, poprzez bieżące rozliczanie jego wynagrodzenia i należnych mu świadczeń, aż po kwestie związane z wypowiedzeniem.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: