Równe traktowanie w zatrudnieniu
2011-09-13 11:42
Przeczytaj także: Równe traktowanie w zatrudnieniu
Przejawy dyskryminacji
Pracodawca narusza zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli:
- odmawia nawiązania lub kontynuowania stosunku pracy ze względu na płeć, chyba że dana praca może być wykonywana tylko przez jedną z płci,
- niekorzystnie ustala wynagrodzenie lub inne warunki zatrudnienia,
- pomija jedną z płci przy awansie,
- pomija jedną z płci przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Parytet?
Dobrze jest dążyć do względnie równego podziału, jeśli chodzi o ilość zatrudnionych pracowników reprezentujących obie płcie. Można np. przyjąć założenie, że płeć stanowiąca mniejszość w danej firmie nie powinna stanowić mniej niż 40 % wszystkich pracowników. Jeśli firma składa się z różnych działów, dobrze jest, jeśli zachowana jest struktura proporcjonalnego podziału pracowników ze względu na płeć w poszczególnych działach. Ostatnie badania prowadzone w tym zakresie, jak i doświadczenie naszej firmy wykazały, że taka różnorodność sprzyja lepszej pracy.
Różnorodność działa stymulująco
Doświadczenia w szwedzkiej firmie Björn Lundén Information AB wskazują na to, że obsadzanie stanowisk pracy przedstawicielami tylko jednej płci zmniejsza efektywność pracy. Zróżnicowane środowisko pracy wpływa na pracowników stymulująco, należy zatem dążyć do równomiernego obsadzania stanowisk pracy ze względu na płeć.
Jeśli masz do obsadzenia nowy etat w dziale, w którym przeważają mężczyźni, zachęć do ubiegania się o niego kobiety. Ta sama zasada powinna obowiązywać w odwrotnej sytuacji.
Nie tylko proporcje liczbowe
Równouprawnienie płci nie ogranicza się tylko do zachowania proporcji ilościowych w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn. Dotyczy ono również możliwości rozwoju zawodowego, otwartej ścieżki kariery dla tych, którzy już w firmie pracują. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni mieć takie samo prawo do szkoleń, kursów, podnoszenia kwalifikacji czy udziału w konferencjach.
Kontroluj poziom wynagrodzeń
Warto raz do roku, przy zamykaniu rocznego bilansu, pokusić się o przeanalizowanie wynagrodzeń pracowników obojga płci wykonujących taką samą lub podobną pracę. Pozwoli to na zauważenie i przeciwdziałanie ewentualnym nieuzasadnionym różnicom w zakresie płac i pozostałych warunków zatrudnienia pomiędzy kobietami a mężczyznami.
Twoim zadaniem jako pracodawcy jest osądzić, czy różnice między płacami pracowników mają związek z ich płcią. Zastanawiając się nad tą kwestią, powinieneś także przeprowadzić rozmowy z pracownikami, by poznać ich opinię na ten temat. Pamiętaj jednak o tym, że ich zdanie czasem może być subiektywne.
Jeśli okaże się, że wynagrodzenia pracowników należy skorygować, powinno się to zrobić jak najszybciej, aby uprzedzić ewentualne pretensje pracowników i zachować dobrą atmosferę w miejscu pracy.
Molestowanie seksualne
Niestety, zdarza się, że pracownicy są narażeni na niewybredne propozycje ze strony szefa lub innych współpracowników. Spotyka to najczęściej kobiety, lecz zdarza się także w stosunku do mężczyzn.
Molestowanie seksualne to, według Kodeksu pracy, każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.
Molestowanie może przybierać różne formy. Mogą to być dwuznaczne aluzje, nieprzyzwoite propozycje, niesmaczne gesty, niewybredny język, seksistowskie dowcipy, wieszanie na ścianach zdjęć o zabarwieniu pornograficznym itp. Najbardziej drastyczną formą jest napastowanie seksualne.
Jako pracodawca powinieneś dopilnować, aby żadna z powyższych form molestowania nie występowała w Twojej firmie. Sam też powinieneś pamiętać o tym, aby nie przekraczać granic przyzwoitości.
fot. mat. prasowe
Artykuł powstał na podstawie książki „Pracownicy – Praktyczny poradnik dla pracodawcy”, wydanie 3, wydawnictwo BL Info Polska Sp. z o.o., 2010.
oprac. : BL Info Polska