Równe traktowanie w zatrudnieniu
2011-09-13 11:42
Przeczytaj także: Równe traktowanie w zatrudnieniu
Przynależność etniczna
Przez przynależność etniczną rozumiemy przynależność danej osoby do danej rasy, posiadany przez nią kolor skóry, jej narodowość, a także korzenie etniczne i wyznawaną wiarę.
Pracodawca powinien zapewnić osobom o innej przynależności etnicznej takie same możliwości zatrudnienia jak osobom rasy, do której sam należy. W przypadku, gdy to mąż lub żona kandydata do pracy należy do innej rasy, również nie można go z tego powodu dyskryminować.
Jeśli rekrutację pracowników zlecasz firmie zewnętrznej, np. agencji pracy, nie zapomnij im zwrócić uwagi na to, by nie dyskryminowano kandydatów o innej przynależności etnicznej. W tej sytuacji zakaz dyskryminacji także obowiązuje i ma on odniesienie bardziej do potencjalnego pracodawcy niż do agencji pracy.
Orientacja seksualna
Przez orientację seksualną rozumiemy takie preferencje seksualne jak heteroseksualizm, homoseksualizm i biseksualizm. Każdy człowiek reprezentuje jedną z tych orientacji. Mianem orientacji seksualnej nie określamy innych zachowań seksualnych, takich jak pedofilia, nekrofilia, ekshibicjonizm itp., zatem nie są one objęte zakazem dyskryminacji.
Niepełnosprawność
Niepełnosprawność to trwałe ograniczenie psychiczne, fizyczne lub umiejętnościowe. Może ono być następstwem nieszczęśliwego wypadku lub wady wrodzonej.
Pracodawca nie może traktować kandydata do pracy lub pracownika niepełnosprawnego gorzej, niż potraktowałby osobę pełnosprawną w podobnej sytuacji. Jeśli osoba niepełnosprawna poczuje się traktowana mniej korzystnie, pracodawca musi potrafić wykazać, że jego działanie nie było podyktowane niepełnosprawnością tej osoby.
W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej należy dążyć do tego, aby reguły i zwyczaje panujące w firmie nie były dla niej obciążeniem. Jeśli jakiś czynnik stanowi takie obciążenie, powinno się go albo wyeliminować, albo traktować niepełnosprawnego ulgowo na tym polu.
Nie można także zapominać o środowisku pracy, które powinno być przystosowane w taki sposób, aby osoba niepełnosprawna miała podobne możliwości jak zdrowi pracownicy. W związku z tym toalety, schody i inne urządzenia powinny być przystosowane do wózków inwalidzkich. Naturalnie, koszty dostosowania środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych zwykle rozważa się w odniesieniu do sytuacji finansowej firmy. W przypadku, gdy w istniejących w miejscu pracy warunkach osoba niepełnosprawna nie będzie mogła wykonywać swoich podstawowych obowiązków, odmówienie jej zatrudnienia nie będzie uważane za dyskryminację.
Wiek
Wiek może być czasem przeszkodą w zatrudnieniu. Mowa tu zarówno o ludziach bardzo młodych, np. po studiach, którym przypina się etykietkę braku doświadczenia, jak i starszych wiekiem, którzy są jakoby mało rozwojowi.
Wiek zapewne determinuje w pewnym stopniu postawy i predyspozycje, jednak nie można odmawiać zatrudnienia wyłącznie ze względu na określony wiek kandydata.
Prawa dyskryminowanego
Pracownik, który poczuł się dyskryminowany w miejscu pracy, może zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy w celu uzyskania zadośćuczynienia. Może zdarzyć się tak, że pracodawca będzie musiał zapłacić takiej osobie odszkodowanie. Wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pamiętaj także, że pracownik, który skorzystał z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w miejscu pracy, czyli któremu sąd nakazał wypłacić odszkodowanie, nie może zostać z tego powodu zwolniony.
oprac. : BL Info Polska