Odprawa pośmiertna
2011-09-09 12:37
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna (art. 93 § 1 KP).
Przeczytaj także: Wysokość odprawy pośmiertnej a zmiana pracodawcy
Trwanie stosunku pracy oznacza nie tylko faktyczne świadczenie pracy przez zmarłego, ale również obejmuje takie sytuacje jak: przebywanie na urlopie macierzyńskim, zwolnieniu chorobowym czy urlopie dla poratowania zdrowia.Ustawodawca przewidział również prawo do odprawy pośmiertnej po członku rodziny, który faktycznie nie pozostawał już w stosunku pracy w chwili śmierci. Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby jest przyznawany na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przysługuje on osobie, która po ustaniu tytułu ubezpieczenia społecznego (czyli po utracie pracy) stała się niezdolna do pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
- przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego;
- przebywania w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych;
- poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów;
-
wydania decyzji przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
- nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
Przyczyna śmierci pracownika nie ma znaczenia prawnego i tym bardziej nie musi mieć związku z wykonywaną pracą. Śmierć w wyniku samobójstwa również uprawnia rodzinę zmarłego pracownika do wystąpienia z roszczeniem o wypłatę odprawy pośmiertnej.
Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Przeczytaj także:
Śmierć pracownika a obowiązki pracodawcy
Więcej na ten temat:
śmierć pracownika, odprawa pośmiertna, renta rodzinna, wysokość odprawy pośmiertnej, obowiązki pracodawcy