Zastrzeganie odsetek za nieterminowe płatności
2011-09-05 11:54
Przeczytaj także: Odsetki ustawowe 2013
Niedozwolone postanowienia
Jeśli kontrahentem przedsiębiorcy jest konsument, to stosowanie opłat za czynności windykacyjne powinno być szczególnie przemyślane. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował np. praktykę jednego z banków polegającą na stosowaniu we wzorcu umownym postanowienia dopuszczające podejmowanie działań windykacyjnych na koszt klienta, bez jasnego wskazania jak często może je stosować. Według UOKiK brak określenia częstotliwości podejmowania przez bank określonych działań jest niezgodne z prawem i może skutkować ich nadużywaniem, bo kredytodawca mógł dowolnie często wysyłać dłużnikowi wezwania do zapłaty (15 zł) oraz pobierać opłaty za windykacyjne wizyty terenowe (110 zł), jednocześnie nie dając konsumentowi okazji do podjęcia stosownych działań i narażając go na nadmierne koszty.
Odsetki za trzy lata wstecz
Wierzyciel nie musi od razu naliczać odsetek za opóźnienie i wzywać swojego dłużnika do zapłaty. Może to zrobić nawet po kilku latach. Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odsetek od nieterminowo zapłaconych zobowiązań wynosi trzy lata. Wynika to z art. 118 Kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe (a takim jest roszczenie o odsetki) wynosi trzy lata. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. akt III CZP 42/04. Odsetki przedawniają się przy tym osobno za każdy dzień opóźnienia.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.04.1064 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Andrzej Janowski / Gazeta Podatkowa