eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOsobne potrącenie dla wynagrodzenia i odprawy

Osobne potrącenie dla wynagrodzenia i odprawy

2011-09-04 00:21

Przeczytaj także: Zajęcie komornicze a wypłata pensji za dwa miesiące


W konsekwencji pracodawca powinien zastosować jedną kwotę wolną od potrąceń dla łącznego wynagrodzenia za pracę w danym miesiącu. Jednak nie oznacza to, że potrącenia należy dokonać tylko raz, w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Technicznie pracodawca powinien "rozbić" potrącenie na dwa etapy, tj.:
  • dokonać potrącenia w odniesieniu do składnika wynagrodzenia przysługującego za okres dłuższy niż miesiąc, wypłaconego w trakcie miesiąca (np. 5. danego miesiąca),
  • dokonać potrącenia z wynagrodzenia za pracę płatnego raz w miesiącu (np. na koniec miesiąca).
Potrąceń należy więc dokonać osobno w każdym terminie płatności. W pierwszym terminie, kiedy to wypłaca się tylko jeden, określony składnik wynagrodzenia za pracę (np. premię kwartalną) przy potrąceniu należy ustalić dopuszczalną kwotę potrącenia oraz kwotę wolną w odniesieniu do tego składnika. Natomiast w następującym później terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego należy dokonać potrącenia "korygującego".

W tym celu należy zsumować uzyskane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia, dokonując od uzyskanej kwoty odliczeń podatkowo-składkowych. Następnie trzeba ustalić dopuszczalną kwotę potrącenia, po uwzględnieniu potrącenia dokonanego w pierwszym terminie płatności. Na koniec należy sprawdzić, czy można ustaloną w ten sposób kwotę potrącić z wynagrodzenia.

Wskazana metodyka dokonywania potrącenia w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wypłatą różnych składników wynagrodzenia w odmiennych terminach płatności, nie jest uregulowana w przepisach prawa pracy. Należy jednak zauważyć, że dokonanie "zbiorczego" potrącenia w drugim co do kolejności terminie wypłaty wynagrodzenia - z powodu różnych okoliczności, na które pracodawca może nie mieć wpływu i których nie da się wcześniej przewidzieć - może skutkować uniemożliwieniem potrącenia lub jego zaniżeniem. Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku np. wystąpienia nieobecności w pracy, za którą pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: