eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyStare przepisy o czasie pracy w regulaminie pracy

Stare przepisy o czasie pracy w regulaminie pracy

2011-08-24 12:47

Jeżeli nie dokonałeś zmiany regulaminu pracy, to w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę powinieneś w dalszym ciągu wyznaczać im inny dzień wolny od pracy.

Przeczytaj także: Nietypowy czas pracy a dzień wolny za święto

Pytanie: W naszym regulaminie pracy istnieje zapis, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasy pracy o 8 godzin". Zapis ten nie został uzupełniony wprowadzonym do kodeksu pracy przepisem, że "jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy". W tymże regulaminie jest również zapis "Pracowników obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, od poniedziałku do piątku". Czy w związku z powyższym za święto wypadające w sobotę 1 stycznia 2011 r. pracodawca musi udzielić pracownikom dnia wolnego, wg niezmienionego regulaminu pracy, czy zgodnie z nowym brzmieniem przepisów kodeksu pracy wolne się nie należy?

Odpowiedź: Jeżeli nie dokonałeś zmiany regulaminu pracy, to w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę powinieneś w dalszym ciągu wyznaczać im inny dzień wolny od pracy.

W związku z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że za święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy nie masz obowiązku wyznaczania innego dnia wolnego.

Niemniej jednak, jeżeli w regulaminie pracy w dalszym ciągu widnieje jedynie zapis, iż "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasy pracy o 8 godzin" i nie uzupełniłeś aktu wewnętrznego o obowiązujące obecnie przepisy, to zgodnie z zapisem w zamian za święto przypadające w wolną dla pracowników sobotę masz wciąż obowiązek udzielić podwładnym innego dnia wolnego od pracy.

Zapis w regulaminie pracy jest w takim przypadku dla pracowników korzystniejszy od postanowień kodeksowych. Gwarantuje im bowiem większą liczbę dni wolnych od pracy. Dlatego też w opisanej w pytaniu sytuacji znajdzie pierwszeństwo przed postanowieniami Kodeksu pracy w tym zakresie.

Podstawa prawna:
  • art. 130 § 21 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: