eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyRównoważny czas pracy w NZOZ a dyżury

Równoważny czas pracy w NZOZ a dyżury

2011-08-16 13:33

Przeczytaj także: Praca w warunkach uciążliwych w systemie równoważnym


3. Dyżur medyczny

Inaczej kwestia kształtuje się w przypadku dyżuru medycznego. Do jego pełnienia nie mogą być jednak zobowiązani wszyscy pracownicy, lecz tylko ci, którzy:
  • wykonują zawód medyczny,
  • posiadają wyższe wykształcenie oraz
  • zatrudnieni są w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Choć czas pełnienia dyżuru medycznego wlicza się do czasu pracy, praca w ramach pełnienia dyżuru medycznego może być planowana również w zakresie, w jakim będzie przekraczać tygodniowe normy czasu pracy, tj. 37 godzin 55 minut w przyjętym okresie rozliczeniowym. Czas przeznaczony na dyżurowanie nie jest bowiem w tym przypadku pracą w godzinach nadliczbowych. Niemniej jednak za czas takiego dyżuru pielęgniarka powinna otrzymać normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem obliczanym tak jak dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50 lub 100%).

Liczba dopuszczalnych dyżurów medycznych, jakie może pełnić pielęgniarka, limitowana jest pośrednio poprzez konieczność zapewnienia jej minimalnych okresów odpoczynków dobowych. Pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny okres minimalnego odpoczynku dobowego powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego. W konsekwencji takie uregulowanie znacznie wydłuża dzienny okres dyżurowania. Nie musi on bowiem być ograniczony tak jak w przypadku dyżuru kodeksowego do 5 godzin (w przypadku zatrudnienia w podstawowym systemie czasu pracy) lub do 1 godziny (w przypadku zatrudnienia w równoważnym systemie czasu pracy), lecz może być przedłużony nawet do 24 godzin. Po takim dyżurze pracodawca pamiętać jednak musi o udzieleniu pielęgniarce 11-godzinnego odpoczynku.

A zatem przyjąć należy, iż łączny czas pracy pielęgniarki i czas dyżuru medycznego może wynosić przeciętnie 48 godzin na tydzień. Przekroczenie tej wartości możliwe jest jedynie u pielęgniarek, które podpisały klauzulę opt-out.

4. W równoważnym systemie czasu pracy nie określa się minimalnego wymiaru czasu pracy

Istota zatrudnienia w równoważnym systemie czasu pracy polega na możliwości przedłużania dobowego wymiaru czasu pracy nawet do 12 godzin, co następnie jest rekompensowane skróconym dobowym wymiarem czasu pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Przepisy wskazują zatem jedynie jaki jest maksymalny dobowy wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w tym systemie czasu pracy. Od decyzji pracodawcy zależeć natomiast będzie w jakim minimalnym wymiarze czasu pracy pracownicy pracować będą w poszczególnych dniach.

Nie można zatem wykluczyć, że pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, w celu zrekompensowania przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy w innych dniach, przyjdzie do pracy tylko na 1 godzinę. Pamiętać jednak należy, że przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy pracowników do 12 godzin jest jedynie uprawnieniem pracodawcy, a nie obowiązkiem. W zależności od tego w jaki sposób kształtować się będą maksymalne dobowe wartości czasu pracy, odpowiednio będą one ulegać skróceniu w pozostałych dniach okresu rozliczeniowego.

Dokładną liczbę godzin pracy pracowników zatrudnionych w tym systemie czasu pracy zawsze ustala pracodawca, stosowanie do swoich potrzeb.

Ważne!
Uwaga na zmianę przepisów!


Od 1 lipca 2011 r. utraciła moc ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, a w jej miejsce zaczyna obowiązywać ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Podstawa prawna:
  • art. 132, art. 1511, art. 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 94, art. 95 i art. 97 ust. 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2011 r. nr 112, poz. 654).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
Przeczytaj także: Równoważny czas pracy    Równoważny czas pracy

poprzednia  

1 2

oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy Portal Kadrowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: