eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeCo powinna zawierać umowa franczyzowa?

Co powinna zawierać umowa franczyzowa?

2011-08-02 13:37

Przeczytaj także: 7 pytań, które warto zadać franczyzodawcy


Określenie sposobu współdziałania stron umowy jest tak samo ważne jak wprowadzenie postanowień dotyczących możliwości zakończenia współpracy i związanych z tym konsekwencji, np. obowiązku zwrotu wszelkich materiałów, zakończeniu zawartych umów, zakazu konkurencji, itp. Wydaje się, że precyzyjne określenie warunków wypowiedzenia umowy i zakończenia współpracy jest jednak ważniejsze dla franczyzodawcy, bowiem to on narażony jest na szkody związane z zaprzestaniem wykonywania warunków umowy franczyzy, a które mogą wpływać na naruszenie dobre imię marki. W szczególności dotyczy to przypadków, gdy franczyzobiorca zawiera w ramach franczyzy inne umowy z innymi kontrahentami, np. z ogłoszeniodawcami, jeżeli przedmiotem umowy jest wydawanie gazety, a nagłe zaprzestanie wykonywania obowiązków przez franczyzobiorcę powoduje zaprzestanie publikacji ogłoszeń już wcześniej opłaconych. Stąd, w umowie powinny być dokładnie określone warunki, na jakich franczyzobiorca może rozwiązać umowę i termin, do którego nieprzerwanie powinien wykonywać swoje obowiązki pomimo wypowiedzenia umowy, a także ewentualny sposób rekompensaty mogących powstać z tego tytułu szkód.

Poza prawami i obowiązkami stron umowy franczyzy, a także warunków rozwiązania umowy, w kontrakcie nie powinno zabraknąć również innych istotnych postanowień regulujących zagadnienia związane z udzielaną franczyzą. W szczególności chodzi tu o postanowienia dotyczące warunków ochrony znaków towarowych i oznaczeń sieci lub marki, szkoleń prowadzonych przez franczyzodawcę, warunków prowadzenia promocji i reklamy, a także opłat związanych z działaniami marketingowymi. Ponadto w umowie mogą znaleźć się także dodatkowe postanowienia dotyczące kar umownych oraz zabezpieczeń wierzytelności franczyzodawcy.

Niewątpliwie różnorodność przedsiębiorców działających w ramach franczyzy i wielorakość rodzajów branży i ich specyfiki uniemożliwia stworzenie uniwersalnego wzoru umowy franczyzowej. Mimo to, niniejszy poradnik ma na celu zwrócić uwagę zwłaszcza na te kwestie, które są dla umowy franczyzowej kluczowe i których jasna i precyzyjna regulacja powinna zostać wzięta pod uwagę przy redakcji każdej z nich.

poprzednia  

1 2

oprac. : LexCare LexCare

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: