Warunki rezygnacji z urlopu macierzyńskiego
2011-07-15 00:32
Przeczytaj także: Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego
Pytanie: Nasza pracownica obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Zdecydowała się przerwać ten urlop po wykorzystaniu jego 14 tygodni. Wniosek o przerwanie urlopu założy na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie, czy pozostałą część urlopu macierzyńskiego musi przejąć ojciec dziecka zatrudniony na podstawie umowy o prace, czy nie? Jakie dokumenty musi złożyć pracownica i ojciec dziecka?Odpowiedź: Warunkiem rezygnacji pracownicy po 14 tygodniach z urlopu macierzyńskiego jest fakt, iż urlop ten przejmie ojciec-pracownik.
Konieczne jest współdziałanie rodziców
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. Niemniej jednak, warunkiem rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego jest możliwość przejęcia go przez pracownika-ojca wychowującego dziecko, na jego pisemny wniosek. W związku z tym jeżeli:
- nie ma pracownika-ojca wychowującego dziecko, który mógłby przejąć urlop macierzyński, albo
-
pracownik-ojciec nie chce przejąć pozostałej części urlopu,
pracownica nie może z niego zrezygnować.
Matka rezygnuje, ojciec musi przejąć
Jeżeli wszystkie powyższe przesłanki zostaną spełnione (matka chce zrezygnować z urlopu, a ma kto go dalej przejąć), ojciec dziecka powinien u swojego pracodawcy złożyć wniosek o przejęciu pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Natomiast matka dziecka, na co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy, powinna poinformować na piśmie swojego pracodawcę o rezygnacji z pozostałej części urlopu i powrocie do pracy (złożyć pisemny wniosek w tej sprawie).
Aby nie było wątpliwości co do dopuszczalności skorzystania przez pracownicę z wcześniejszego przerwania urlopu macierzyńskiego, do swojego wniosku powinna dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez tego pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu.
Ważne!
Termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika-ojca musi przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
Podstawa prawna:
- art. 180 § 5, § 6 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline