Ugoda sądowa a nowe świadectwo pracy
2011-07-08 09:33
Przeczytaj także: "Zbiorcze" świadectwo pracy
Pytanie: Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę z winy pracownika w 2009 r. Zwrócił się on do sądu o odszkodowanie i zmianę podstawy rozwiązania umowy. Z pracownikiem została zawarta ugoda, wypłacono pracownikowi odszkodowanie, sąd nakazał wydanie nowego świadectwa pracy ze wskazaniem, że rozwiązanie umowy nastąpiło za porozumieniem stron. Czy nowe świadectwo pracy powinno zostać wydane z datą aktualną czy z datą wystawienia pierwszego świadectwa pracy i czy powinna znaleźć się w nim informacja o sprostowaniu świadectwa?Odpowiedź: Jeżeli w ugodzie sądowej strony przewidziały, iż zostanie wydane nowe świadectwo pracy, w takim przypadku pracodawca powinien wydać nowe świadectwo opatrując je aktualną datą. Informacje o sprostowaniu świadectwa pracy można umieścić w świadectwie w sytuacji, gdy strony tak ustaliły w ugodzie sądowej. Jeżeli nie ma takich postanowień, wystarczające jest sporządzenie notatki służbowej o sprostowaniu świadectwa i wpięcie jej do akt osobowych pracownika.
1. Przy ugodzie sądowej pracodawca nie jest zobowiązany do wydania nowego świadectwa pracy…
Obowiązki pracodawcy w zakresie wydania nowego świadectwa pracy będą w dużej mierze zależały od treści zawartej pomiędzy stronami ugody sądowej. Generalnie pracodawca nie ma bowiem prawnego obowiązku sprostowania świadectwa pracy w przypadku zawarcia z pracownikiem ugody sądowej.
Dzieje się tak, gdyż przepisy ściśle określają katalog sytuacji, w których pracodawca jest zobowiązany do wydania nowego świadectwa pracy. Następuje to w przypadku:
- uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, oraz
- wydania orzeczenia sądu pracy o odszkodowaniu w związku z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę.
2. …chyba, że w treści umowy strony ustaliły inaczej
Powyższe oznacza, że sam fakt zawarcia ugody sądowej nie daje podstaw do wydawania nowego świadectwa pracy. Jeżeli jednak strony w drodze ugody sadowej uregulowały kwestie wydania nowego świadectw pracy analogicznie jak przy wydawaniu przez sąd wyroków w powyżej wskazanych kwestiach, to pracodawca jest zobowiązany taką ugodę wykonać zgodnie z jej treścią. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwo pracy zgodnie z treścią zawartej ugody.
3. Nowe świadectwo opatruje się bieżącą datą
Wydając pracownikowi nowe świadectwo pracy pracodawca powinien wskazać w nim uzgodniony między stronami tryb rozwiązania stosunku pracy tj. zgodnie z treścią ugody - „za porozumieniem stron”. Nowy dokument powinien być opatrzony aktualną datą jego wystawienia. Dodatkowo (jeśli strony ustaliły tak w ugodzie sądowej) w świadectwie pracy może znaleźć się informacja, że jest to sprostowane świadectwo pracy. Przepisy nie przewidują jednak wprost, gdzie wpisać taką informację, dlatego też przyjmuje się, że ewentualnie może znaleźć ona miejsce w punkcie 6 świadectwa pracy, czyli w informacjach uzupełniających.
Jeśli strony nie postanowiły w ugodzie sądowej o konieczności wskazywania na świadectwie pracy informacji o jego sprostowaniu, informację tę można wskazać:
- w notatce służbowej, którą należy wpiąć do akt osobowych pracownika, w części C razem z kopią nowego świadectwa lub
- poprzez wpięcie do akt kserokopii protokołu zawierającego treść tej ugody.
Podstawa prawna:
- art. 97 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- § 5 ust. 2 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 282).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Anna Telec / Portal Kadrowy