Zwolnienie pracownika na chorobowym
2011-07-08 12:42
Przeczytaj także: Choroba pracownika a rozwiązanie umowy o pracę
Świadczenie rehabilitacyjne
Ochrona przed natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę obowiązuje nie tylko w czasie trwania okresu zasiłkowego, ale też przez pierwsze trzy miesiące korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane po zakończeniu okresu zasiłkowego na maksymalnie roczny okres. Jednak w praktyce pomiędzy wyczerpaniem okresu zasiłkowego a przyznaniem wspomnianego świadczenia częściej występuje przerwa.
Do sześciomiesięcznego stażu zakładowego, od którego zależy możliwość zwolnienia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) K.p., nie wlicza się okresu choroby.
Na tym tle powstają u pracodawców wątpliwości, czy można w tym okresie zwolnić pracownika na podstawie art. 53 K.p. Prezentowane w tym przedmiocie stanowisko Sądu Najwyższego (patrz wyrok z dnia 6 kwietnia 2007 r., sygn. akt II PK 263/06) wyraźnie wskazuje, że: "Ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego (art. 53 § 1 pkt 1 lit. b K.p.)".
W myśl rozstrzygnięcia sądu pracodawca nie może "legitymować uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę warunkami w przepisie nieprzewidzianymi, w szczególności wymaganiem, ażeby pracownik niezwłocznie po wyczerpaniu okresu zasiłkowego "udokumentował" wobec pracodawcy, że przysługuje mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego".
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Agata Barczewska / Gazeta Podatkowa