Wszczęcie postępowania naprawczego
2011-07-12 10:15
Przeczytaj także: Zwrócony wniosek o ogłoszenie upadłości: co dalej?
Postępowanie naprawcze dostępne było jedynie dla przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Sami przedsiębiorcy nie byli zaznajomieni z tą formą ratowania firmy i często, zamiast wszczynać procedurę naprawczą, usiłowali samodzielnie ratować wypłacalność swych firm, a gdy te wysiłki zawiodły, było już za późno na postępowanie naprawcze, bowiem przedsiębiorstwa były już niewypłacalne i spełniały warunki ogłoszenia ich upadłości.Obszerna nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego, która weszła w życie 2 maja 2009 r. wprowadziła zasadnicze zmiany w postanowieniach o postępowaniu naprawczym czyniąc je skutecznym narzędziem ratowania przedsiębiorstwa. Nowelizacja, z założenia mająca stanowić pierwszą wielką reformę Prawa upadłościowego i naprawczego powstałą z doświadczeń praktyków i sądownictwa w latach 2003-2009, przyniosła ogromną zmianę także w zakresie możliwości wszczynania postępowania naprawczego.
Obecnie, choć ogólną zasadą postępowania naprawczego nadal jest dopuszczalność jego wszczęcia przez przedsiębiorcę, któremu grozi niewypłacalność (jeżeli pomimo wykonywania swoich zobowiązań, według rozsądnej oceny jego sytuacji ekonomicznej jest oczywistym, że w niedługim czasie stanie się niewypłacalny), prawo przewiduje jeden istotny wyjątek.
Mianowicie w przypadku, gdy przedsiębiorca stał się niewypłacalny, ale opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej jego przedsiębiorstwa, składając wniosek o ogłoszenie upadłości, przedsiębiorca ten może załączyć do wniosku o ogłoszenie upadłości wniosek o zezwolenie na wszczęcie postępowania naprawczego. W takiej sytuacji sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego, pod warunkiem jednak, że niewykonanie zobowiązań nie ma charakteru trwałego albo oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli.
Powstała w ten sposób nieco nietypowa sytuacja, w której przedsiębiorca składa wniosek o ogłoszenie upadłości z jednoczesnym wnioskiem o jego oddalenie i zgodę na wszczęcie postępowania naprawczego. Ponieważ jednak już samo terminowe złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości niesie ze sobą szereg konsekwencji (także korzystnych) dla przedsiębiorcy i jego przedstawicieli, a sąd nie ma obowiązku, a jedynie możliwość przychylić się do wniosku w zakresie postępowania naprawczego, ustawodawca zdecydował się pozostawić zasadę obowiązkowego składania wniosku o ogłoszenie upadłości nawet w sytuacji,gdy wniosek ten ma być oddalonya zamiast upadłości zostanie wszczęte postępowanie naprawcze.
Przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością, wszczynapostępowanie naprawcze na podstawie oświadczenia złożonego w sądzie.
Treść i wymogi oświadczenia są identyczne w stosunku do przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością i tych składających wniosek o ogłoszenie upadłości, z jednoczesnym wnioskiem o zezwolenie na wszczęcie postępowania naprawczego.
Oświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko, nazwę albo firmę przedsiębiorcy, miejsce zamieszkania albo siedzibę, a w przypadku spółki osobowej lub osoby prawnej- reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia, oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek a także wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. Jeżeli przedsiębiorca jest wpisany do rejestru, musi załączyć odpis z tego rejestru.
Wraz z oświadczeniem, przedsiębiorca musi złożyć plan naprawczy, a także:
- aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,
- bilans na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku,
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności oraz terminów zapłaty,
- listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia,
- oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- spis dłużników majątkowych z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty, wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko niemu.
oprac. : Piotr Zimmerman / Zimmerman i Wspólnicy sp.k.