Ewidencja czasu pracy=rzeczywisty czas pracy
2011-07-02 00:24
Przeczytaj także: Podróż służbowa a ewidencja czasu pracy
Ewidencja czasu pracy ma zatem przede wszystkim przedstawiać rzeczywisty czas pracy pracownika. Powinna więc odzwierciedlać faktycznie przez niego przepracowane godziny w skali doby, tygodnia czy okresu rozliczeniowego. W ewidencji czasu pracy pracownika opisanego w pytaniu należy zatem wykazać faktyczną liczbę godzin, która została przez niego wypracowana w okresie rozliczeniowym (w tym przypadku 48 godzin). W dokumencie tym warto jednakże dokonać adnotacji, iż udzielony pracownikowi dzień wolny od pracy stanowił rekompensatę 3-godzinnej pracy w niedzielę.Ważne! Pensja jak za cały miesiąc pracy
Niewypracowanie przez pracownika obowiązującego go w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy wskutek udzielenia mu dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę nie może powodować negatywnych konsekwencji dla pracownika w postaci obniżenia należnego mu wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pełen miesięczny wymiar czasu pracy.
Podstawa prawna:
- art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- § 8 pkt 1 i § 8a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy