Ewidencja czasu pracy=rzeczywisty czas pracy
2011-07-02 00:24
Przeczytaj także: Podróż służbowa a ewidencja czasu pracy
Pytanie: Pracownik w maju ma do przepracowania 50 godzin (168 x 0,3 etatu = 50 godzin). Pracuje we wtorki i środy po 5 godzin i w piątek 3 godziny. Pracował w jedną niedzielę 3 godziny. Rozumiem, że należy mu się 1 dzień wolny za pracę w niedzielę, więc oddaję mu np. 1 wtorek (5 godzin). Na koniec miesiąca ma przepracowane 48 godz., ponieważ za 3 godz. w niedzielę dostał cały dzień we wtorek (5 godzin). Co z tymi dwiema godzinami? Jak mam wykazać w rocznej ewidencji czasu pracy? Normatywny wymiar 50 godzin, a faktyczny 48?Odpowiedź: W ewidencji czasu pracy należy wpisać faktyczną ilość godzin przepracowaną przez pracownika w danym okresie.
1. Wolne za niedzielę czasem może spowodować niewypracowanie wymiaru czasu pracy
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca w pierwszej kolejności powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy, a dopiero w przypadku gdy nie może tego uczynić powinien wypłacić mu wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek.
W zamian za pracę w niedzielę - dzień wolny powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - 100% dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę istnieje niezależnie od liczby przepracowanych przez pracownika godzin w tym dniu. A zatem również za 3-godzinną pracę w niedzielę pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi całego innego dnia wolnego od pracy.
W sytuacji, gdy liczba godzin przepracowanych przez pracownika w niedzielę jest niższa od obowiązującej go normy czasu pracy bądź od liczby godzin, jaka przypadała do przepracowania w dniu udzielonym pracownikowi jako wolny, pracownik nie wypracuje pełnego nominału czasu pracy przewidzianego dla okresu rozliczeniowego.
2. W ewidencji czasu pracy należy wykazać czas faktycznie przez pracownika przepracowany
W takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest zaewidencjonować faktycznie przepracowane przez pracownika godziny, nawet jeżeli ich liczba jest niższa od obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym:
pracę w poszczególnych dobach, w tym:
-
pracę w niedziele i święta,
- w porze nocnej,
- w godzinach nadliczbowych oraz
- w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a także
- dyżury,
- urlopy,
- zwolnienia od pracy oraz
- inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
oprac. : Joanna Kaleta / Portal Kadrowy