eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeHandel w Internecie: zmiany dla przedsiębiorców

Handel w Internecie: zmiany dla przedsiębiorców

2011-06-29 13:11

Przeczytaj także: Zmiany dla prowadzących sklepy internetowe


Pozostałe propozycje zmian w ustawie

Nowelizacja ustawy ma zawierać także inne zmiany, które w istotny sposób mają przyczynić się do polepszenia sytuacji osób korzystających z formy handlu poprzez Internet. Mianowicie, chodzi tu o regulacje przewidujące dostosowanie stron internetowych dla osób niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych i słabowidzących.

Ponadto, istotną nowością, która może pojawić się w nowelizacji po propozycjach rządu jest pomysł wprowadzenia specjalnych punktów kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców (chodzi o usługi świadczone drogą elektroniczną), które pozwalałyby na uzyskiwanie informacji na tematy dotyczące ich praw i obowiązków np. w zakresie przeprowadzania procedur reklamacyjnych, czy procedur naprawienia szkody, a ponadto dzięki którym można byłoby uzyskać dane podmiotu (np. stowarzyszenia bądź organizacji) mogącego zaoferować praktyczną pomoc w konkretnej sprawie. Powyższe punkty byłyby prowadzone przez Ministra Gospodarki lub inne organy, którym zadanie ich utworzenia zostałoby powierzone.

Usługodawcy także zyskają ochronę

Projekt nowelizacji ustawy nie pozostawia także usługodawców świadczących usługi przez Internet bez istotnych korzyści i poszerza katalog wyłączeń ich odpowiedzialności za treści znajdujące się na stronach www w przypadku, gdy usługodawca jest jedynie ich pośrednikiem. Sytuacja taka ma najczęściej miejsce wówczas, gdy pośrednik jest przykładowo twórcą wyszukiwarki internetowej lub innej witryny, w której zamieszcza odesłania do docelowych stron www, nie będąc ich autorem.

Ponadto, w projekcie nowelizacji przewidziano także regulację dotyczącą utworzenia mechanizmu ochrony praw przedsiębiorcy, oferującego swoje usługi drogą elektroniczną. Usługodawca uzyska bowiem uprawnienie do szybkiego blokowania dostępu do bezprawnych informacji. Procedura blokowania dostępu do bezprawnych informacji ma zapewnić usługodawcom ochronę od odpowiedzialności za zamieszczone w sieci treści niedozwolone. Dodatkowo procedura może być korzystna dla osób, które posiadają informacje o takich bezprawnych treściach zamieszczonych w sieci i chcą ich zablokowania. W obecnym stanie prawnym brak jest szczegółowych regulacji dotyczących blokowania dostępu do bezprawnych informacji.

Z powyższych względów w założeniach projektu nowelizacji postanowiono wskazać kolejne etapy tej procedury, w skład której będzie wchodziło m.in. zawiadomienie uprawnionego o konieczności dokonania blokady dostępu oraz sprzeciw usługobiorcy na to zawiadomienie. Usługodawca będzie zaś uprawniony do utworzenia formularza wiarygodnej wiadomości.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: